Oct. 1915.J Wenken bij het houden van Geneeskundige médecin principal de première classe, wordt het aantal gewonden, wier verband op de Hoofdverbandplaats nog moet worden nagezien of dat nader geneeskundige hulp noodig heeft, op de helft van het totaal aantal gewonden geschat. Aangenomen dat alle gewonden, ook de marschvaardig licht ge wonden, naar de verbandplaats (de vroegere hoofdverbandplaats) worden verwezen, dan zijn bij een Regiment met een sterkte van 2000 man en een verlies van 30 °/0 600 getroffenen te verwachten, waarvan 1/4 moet worden gerekend te zijn gesneuveld. Van de 450 gewonden kan de helft loopend de verbandplaats bereiken. Aldus 226 loopen en 224 moeten per baar worden vervoerd. Ligt de verbandplaats gemiddeld 6 K.M. van de concentratiepos- ten, dan zullen de auto's, bij een snelheid van 20 K.M. per uur, 18 minuten met de gewonden onderweg zijn. Rekenen we nu voor het in - en uitladen samen 10 minuten en voor terugrijden 12 minuten, dan zullen iedere 40 minuten met de 5 auto's der verbandsectie 20 gewonden worden aangebracht. De eerste marschvaardige gewonden kunnen na 1M a 2 uur de verbandplaats bereiken. We zullen aannemen dat van deze categorie het grootste aantal geen verbandrevisie noodig heeft, 80%. Omgekeerd hebben we erop te rekenen, dat het meerendeel der per draagbaar aangevoerde gewonden wel op de afdeelingen C of D nader zullen moeten worden geholpen, laten we zeggen ook 80%. Naar afdeeling B zouden dan zonder nadere hulp worden door gezonden 80°/o van 226= 180 marschvaardige gewonden en 20°/o van 224= 44 van de per draagbaar aangebracht. Totaal dus 224 Afdeeling A3 zou dus voor 180 gewonden ruimte moeten bie den, indien niet voortdurend naar afdeeling C en D kon worden gespuid. Afdeeling A2 zal ruimte moeten bieden voor 50 personen. Omdat de per auto aangevoerden eerder aankomen en vermoe delijk ook meer dringend hulp noodig hebben, ga ik van de veronder stelling uit, dat eerst de gewonden van onderafdeeling A3 en pas daarna die van onderafdeeling A2 zullen worden geholpen. 988

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 22