Blijkt een gewonde in onderafdeeling A2 dadelijk hulp noodig te hebben, dan mag natuurlijk geen oogenblik geaarzeld worden van dit beginsel af te wijken. Omdat het aantal operaties niet veel hooger dan 1% moet worden geschat, neem ik alweer aan dat de geneesheeren van afdeeling D mede helpen verbinden, maar dat, waar bij voorkeur de zwaar dere gewonden naar hunne afdeeling zullen worden gezonden, twee artsen samen 2 X zooveel tijd voor één gewonde noodig zullen hebben als op afdeeling C één arts over een gewonde doet, d.i. naar schatting 10 min.; 6 pansements par heure (voornoemd werkje). We kunnen dan bij een indeeling van 2 artsen op afdeeling D en 3 op afdeeling C, per uur 3 (3X6) 21 gewonden naar de afdeelingen B of E expediëeren. Door de auto's worden per 80 minuten 40 gewonden aange bracht, zoodat bij een regelmatigen afvoer van het gevechtsveld in ^X 80 448 minuten 73^ uur alle liggend te vervoeren gewonden per auto kunnen zijn aangevoerd. In dien zelfden tijd zijn 157 gewonden (21 X7 147 10= 157) uit onderafdeeling A3 verbonden. A3 moet dus tijdelijk 224-157=6 7 ±70 personen kunnen be vatten. Hoe kom ik aan deze ruimte? De tenten bieden hier uit komst. Wel is waar hebben zij slechts een verplegingscapaciteit van 20 man per tent, maar voor zeer kort kunnen er best tot 30 gewonden in afwachting van nadere hulp in worden neergevleid, zoodat voor A3 met twee tenten noodgedrongen kan worden vol staan. Zelfs voor 't geval over kamponghuizen kan worden beschikt, zou ik, terwille van het overzicht en met het oog op het gebrek aan' toezicht houdend personeel, voor dit doel aan tenten de voorkeur willen geven, vooral omdat men niet aan een plaats is gebonden en ze op ieder gewild oogenblik kunnen worden opgeslagen. Voorts waarborgen zij ons het niet genoeg te schatten voordeel ten allentijde onze gewonden tegen zon en regen te kunnen be schutten. Het opstellen kan door het daartoe benoodigde personeel binnen het half uur geschieden, teiwijl het afbreken, inpakken en opladen op de karren, door geoefende ziekenverplegers 8- 10 minuten ver- eischt. 989 OEFENINGEN EN GENEESKUNDIGE MANOEUVRES. [Oct. 1915.

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 23