Oct. 1915.] Wenken bij het houden van Geneeskundige Deze tijden zijn door mij bij oefeningen onder mijn persoonlijke leiding genoteerd. Alleen wanneer 't geluk ons dienstig is en de Verbandplaats op een groot landgoed zou kunnen worden in werking gebracht, behoe ven de tenten niet in gebruik te worden genomen, aangezien dik wijls groote loodsen worden aangetroffen, waarin het sorteeren ge makkelijk zal kunnen geschieden. Behoeft onderafdeeling A3 ons geen zorg te baren, zooveel erger zijn we er aan toe wat onderafdeeling A2 betreft, waar we in dezen voor een groot deel van het toeval afhankelijk zullen zijn. Kan de ontvangst-en sorteer-onderafdeeling Al wel overal worden gevonden, zoo gemakkelijk zal dat niet gaan wat onderafdeeling A2 betreft. Een goed afgeschoten ruimte te vinden, waarin 50 gewonden kunnen worden gelegd, zal nog wel wat hoofdbrekens kosten en toch is behoorlijke afscheiding een zeer gewenschte zaak. Naar de beantwoording van dit vraagstuk heb ik lang gezocht. Een bevredigende oplossing heb ik nog niet kunnen vinden, althans geene die voor ieder geval passend mag worden geacht. Slechts een tent blijft beschikbaar en die is vermoedelijk niet voldoende, al mag worden aangenomen, dat ingeval van nood wel aan een dertigtal zittend te vervoeren gewonden een rustplaats kan worden verschaft, al zal deze dan ook vaak slechts in een zitplaats van op den bodem uitgespreide alang-alang bestaan. Heel dikwijls zal, bij den langen duur van het wachten, de orde onder deze gewonden niet zoo gemakkelijk zijn te handhaven. Alleen door het laven en de voeding streng tot afdeeling B en de onderafdeelingen A2 en A3 te beperken, zal het mogelijk zijn deze categorie van gewonden eenigszins ordelijk bij elkaar te houden. Vóór van afdeeling A afscheid kan worden genomen, dient nog de plaats waar en de wijze waarop in de lafenis zal moeten worden voorzien even terloops in beschouwing te worden genomen. Door de keuken- en filterwagens is veel van den rompslomp van vroeger komen te vervallen. De opstellingplaats moet niet te ver van afdeeling A worden gekozen en dient tegen den stormloop van ongeregelde benden gewonden te worden gevrijwaard. De verdere regeling behoort tot de bemoeienis van den admini- 990

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 24