strateur en moeien we in goed vertrouwen op dit gebied ons geheel van beschouwingen onthouden. Toch is het een zaak, welke ook van die zijde wel eens onder de oogen mag worden gezien. Bij den langen duur, dat de gewonden in afdeeling A zullen moeten worden aangehouden, zal ook op den aanmaak van latrines moeten worden aangestuurd. Wie zullen daarvoor kunnen worden aangewezen? Misschien de patrouille tot afzetting van de verbandplaats. Deze toch zijn de eenigen die met pionierarbeid bekend zijn, terwijl zij voor hun eigenlijk werk bij de oprichting althans nog niet zoo dringend noodig zijn. Ten slotte mag niet worden verzuimd reeds hier erop te wijzen, dat een zeker aantal reserve draagbaren op of bij onderafdeeling A3 aanwezig dienen te zijn. Hoe zeer ook gewenscht, dat deze tot het materieel der verband- sectie behooren, zal met het oog op het transport dit getal tot een minimum moeten worden beperkt en zeker niet meer dan 20 kunnen bedragen. Is het veldhospitaal in de buurt, dan kunnen daarvan ten behoeve der onvervoerbare gewonden wat stalen veldbedden ter leen worden gevraagd. Hiermede kan wat afdeeling A betreft gevoegelijk worden volstaan. Waar de geneeskundige oefeningen, ook al uithoofde van tijdsge brek, maar nog meer uit den aard van het werk, zich moeilijk over de afdeelingen C en D zullen kunnen uitstrekken, zouden deze afdee- lingen buiten beschouwing kunnen blijven, ware het niet, dat het regelmatig aanvoeren en afvoeren naar E en B toch ook wel van eenig belang mag worden geacht. Volledigheidshalve zullen zij dus kort in bespreking worden ge nomen. Waar 't alleen in de bedoeling ligt een overzicht te geven van de wijze van werken op de verbandplaats, kan worden volstaan met aan te geven welke eischen aan de afdeelingen ten opzichte van de ruimte moeten worden gesteld. Voor afdeeling D, waar de twee doktoren in den regel gezamelijk met één gewonde zullen bezig zijn, is een betrekkelijk kleine loca- liteit, bijvoorbeeld een afzonderlijk staand kamponghuis, waarvan de wanden geheel of desnoods alleen voor de bovenste helft zijn 991 OEFENINGEN EN GENEESKUNDIGE MANOEUVRES. [Oct. 1915.

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 25