met den vijand in touw zijn geweest en me dunkt dat er alles voor te zeggen valt hen eerst wat op hun verhaal te laten komen alvorens ze weg te zenden, temeer daar hun allerwaarschijnlijkst een tocht in het duister, derhalve een tocht vol moeilijkheden te wachten staat. Een rust van 6 uur is hiertoe wel voldoende, tenzij zij per as kunnen worden vervoerd. Rust is dan niet zoozeer noodig. Ook als de veiligheid van de verbandplaats gevaar mocht loo- pen, kan aan rust niet worden gedacht en moeten de marsch- vaardigen onverwijld worden doorgezonden, aangezien deze zoo eenigszins mogelijk niet in 's vijands handen mogen vallen. De ruimte, waarop voor afdeeling B zoo ongeveer behoort te wor den gerekend, hangt o.m. af van le. de aankomst van de marschvaardige gewonden op de verband- plaats en het tempo waarmede zij van de verbandplaats kunnen worden doorgezonden c.q. weggevoerd; 2e. de tijd benoodigd om al de liggend te vervoeren gewonden van het front op de verbandplaats aan te brengen; 3e. het voor beide categorieën voor de verbandrevisie benoodigd aantal uren; 4e. het voor den afvoer achterwaarts van de verbandplaats beschik bare aantal auto 's; 5e. de afstand waarover dit vervoer moet plaats hebben; 6e. de toestand waarin de wegen verkeeren, nachtelijke duisternis of maanlicht, en de weersgesteldheid. Vooropgesteld dat de sub 6 genoemde factoren ons gunstig zijn, doch dat de uitgeputte toestand, waarin de marschvaardige gewonden verkeeren, niet toelaat, dat zij zonder een rust van eenige uren worden doorgezonden, dan zou tot zoolang, indien ondertusschen ook geen afvoer mocht kunnen plaats hebben, hun aantal gestadig toenemen. Voor 't geval het een noch het ander zou kunnen geschieden, wat evenwel niet goed denkbaar is, dan zouden alle marschvaardigen 2 uur na het afbreken van het gevecht de verbandplaats kunnen bereiken, waarbij dan stilzwijgend wordt aangenomen, dat deze marschvaardige gewonden 4 KM. per uur kunnen afleggen. Laten we aannemen dat de strijd tegen 11 uur v.m. is begonnen en dat tegen 5 uur in den namiddag een toestand van rust op het front is ingetreden. Voorts dat de eerste gewonden tegen 12 uur m. 993 OEFENINGEN EN GENEESKUNDIGE MANOEUVRES. [Oct. 1915.

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 27