Oct. 1915.] Wenken bij het houden van Geneeskundige op den afvoerweg 't zij passief dan wel actief zijn aangekomen, terwijl de laatste gewonden tegen 6 uur n.m. op de uiterste con- centratiepost zijn aangebracht of wel deze zelfstandig hebben bereikt. Voor afdeeling A is uitgerekend dat alle liggend te vervoeren gewonden in 1Y. uur van de concentratieposten zijn opgehaald en op de verbandplaats kunnen zijn aangebracht. Tot half acht mogen we derhalve voor den afvoer achterwaarts slechts rekenen op de auto's, die ten getale van 9 per regiments- verbandplaats voor dat doel beschikbaar zullen kunnen worden gesteld. Van af 8 uur n.m. komen hier de vijf auto's bij, die tot taak hadden de gewonden van de concentratieposten op te halen. Hoeveel marschvaardige gewonden zijn tot dat tijdstip op af deeling A aangekomen Aangezien de laatsten van deze categorie om 6 uur n.m. op den weg zijn aangekomen en in 2 uur den afstand tot de verbandplaats wordt afgelegd, zal de laatste groep aankomen als de eerste genoeg zal zijn uitgerust om te kunnen afmarcheeren. Waar hun totaal aantal 226 bedraagt en ze in groepjes van 20-25 worden verzameld alvorens ze van de con centratieposten worden weggezonden, zijn derhalve tot 8 uur rond 200 marschvaardige gewonden op Al binnengekomen. Hiervan werd 80% direct naar B doorgezonden als hebbende geen nadere geneeskundige hulp van noode. Indien dus in den tijd tusschen aankomst en vertrek geen enkele dezer gewonden door de auto's zou zijn weggevoerd, zouden in B 160 man der marschvaardige gewonden moeten worden gelegerd. De rest wacht in A2 tot zij voor verbandrevisie aan de beurt komen en kunnen, aangezien ik de per draagbaar aangebrachten wil laten voorgaan, voor de ruimtebepaling van afd. B buiten be schouwing blijven. Ondertusschen zijn, zooals we zagen, 157 gewonden van A3 de afdeelingen C en D gepasseerd en in B of in E (de afdeeling voor onvervoerbaren) terecht gekomen. Rekent men voor deze laatste categorie op 15% van het aantal getroffenen, dan wordt dit in casu 20 °/o van het aantal gewonden. Aangezien echter de onvervoer baren wel in de eerste plaats onder de per draagbaar aangebrachten zullen moeten worden gezocht, gaat 60 °/0 naar B en 40 °/0 naar E. Van de 157, die in C of D zijn geholpen, gaan er dus tot 8 uur 's avonds 94 naar B en 63 naar E. 994

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 28