Oct. 1915.] Wenken bij het houden van Geneeskundige Hiermee kunr.en 24 per toer worden afgevoerd, terwijl in dien zelfden tijd er 32 van Al naar B kunnen worden gedirigeerd, zoodat op onderafdeeling B2 na eiken toer 8 zittend te vervoe ren c.q. marschvaardige gewonden achterblijven. Om 7 uur 's avonds zijn de auto's hun vierden tocht begonnen en zou het aantal op B2 met het telkens terugkomend 32 tal, geleidelijk tot 32 4- (3 X 8) 56 zijn gestegen. Dit getal kan worden vermin derd met 12, omdat aanvankelijk 2 auto's ongebruikt bleven. Derhalve zullen op onderafd. B2 (56— 12)= 44 marschvaar dige of zittend te vervoeren gewonden onder dak moeten worden gebracht, terwijl op BI voor de 21 liggend te vervoeren gewonden, die evenwel gestadig worden afgeleverd, vermeerderd met telkens 1 die na iederen toer overblijft, op rond 25 ligplaatsen dient te worden gerekend. De afdeeling B moet dus in dit speciale geval, waar de afvoer achterwaarts nagenoeg gelijken tred houdt met den aanvoer en de aflevering in de afdeeling C en D, 70 personen kunnen bevatten. Na 8 uur 's avonds wordt dit evenwel nog gunstiger, aangezien dan de auto's werkzaam tusschen front en verbandplaats voor het vervoer achterwaarts beschikbaar komen. Hiermede kan voor afdeeling B worden volstaan en richten we ons tot de afdeeling voor de onvervoerbare gewonden. Zooals we gezien hebben gaan 20% der gewonden naar E en zou in het door ons aangenomen geval voor bedoelde Afdeeling naar een ruimte moeten worden uitgezien waar tot90 onvervoer baren verpleegd moeten kunnen worden, ware het niet dat de tenten ten slotte geleidelijk zullen leegkomen, zoodat aanvankelijk kan worden volstaan met een dertigtal ligplaatsen in een of meer dere huizen in gereedheid te brengen. Nog zal moeten worden gezorgd voor een rustig plekje, waar de overledenen kunnen worden afgezonderd, terwijl de opslagplaats voor reserve draagbaren liefst in de buurt van A3 niet zal mogen ontbreken. Ook voor den trein van de verbandsectie zal een gunstig opstel lingsplaats moeten worden gekozen. Na deze vluchtige kennismaking met de verbandplaats als zoo danig, hebben we intusschen den indruk gekregen, dat ze onder de hand veel op een kleine kampong is gaan gelijken. 996

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 30