Men moge mij al tegenwerpen dat een verlies van 30 ten honderd veel te hoog is en dat in den regel de verliezen geringer zullen zijn, maar dat neemt niet weg dat dergelijke hooge verliezen voor de troepen, die de kastanjes uit het vuur hebben te halen, niet onbe kend zijn, zoodat nimmer met zekerheid is uit te sluiten, dat men te eeniger tijd daarmee niet te doen zou kunnen krijgen. We hebben er derhalve rekening mee te houden, willen we te kwader ure aan den stroom van gewonden met succes het hoofd kunnen bieden. Ondanks nog verscheidene factoren ter wille van de vereenvou diging buiten bespreking zijn gelaten, hoop ik er tocji in geslaagd te zijn den indruk weg te nemen, die zich maar al te zeer heeft ge vestigd, als zou de voorbereiding van de verbandplaats onnoodig, nutteloos en ongewenscht zijn. Het tegendeel is waar; zonder deugdelijke voorbereiding komt er niets van terecht en zal na eenige uren een zoo hopelooze verwarring ont staan, dat het verzorgen der gewonden een onmogelijkheid wordt. Met deze voorbereiding moet op een wel gekozen punt reeds vroeg worden begonnen, zoo 't kan zelfs vóór den aanvang van het gevecht, wil men zeker zijn tijdig gereed te komen. Te minder kan hiertegen verzet worden aangeteekend, waar het motief van te ver achtergeraken door de indeeling der auto's heeft afgedaan. Behalve het voorzien in ruimte, het voorbereiden van lig- en zit plaatsen met behulp van wat er in de buurt te krijgen is, gerequi- reerd of genomen, valt er nog heel wat te regelen aangaande de verdeeling van het materieel, zoowel wat betreft de benoodigdhe- den tot verbinden der gewonden als die voor de bereiding van hun lafenis c.q. verzorging of verpleging. En toch zal dit alles bestudeerd en beoefend moeten worden, evengoed als het transport der gewonden van af de gevechlslinie tot de concentratieposten, en van daar naar de verbandplaats, alsme de hun verspreiding over de verschillende afdeelingen, daarbij zoo mogelijk rekening houdend met den gemiddelden tijd benoodigd voor de revisie der verbanden. In aansluiting aan de vooraf besproken oefeningen, zouden we thans den aanvoer der gewonden van de concentratieposten naar de verbandplaatsen en hun verdeeling over de Afdeeling A en B in practijk kunnen gaan brengen. 997 OEFENINGEN EN GENEESKUNDIGE MANOEUVRES. [Oct. 1915.

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 31