Oct. 1915.] Wenken bij het houden van Geneeskundige Ik geef er echter de voorkeur aan eerst de voorbereiding en de inrichting van de verbandplaats te gaan beoefenen. Allereerst zal dan de plaats van oprichting moeten worden gekozen. Bij het verkennen, wat aan een of meer officieren van gezondheid zal moeten worden opgedragen, zal met de voren opgesomde eischen terdege rekening zijn te houden. Het is duidelijk, dat een goede verbandplaats maar zoo niet in iedere kampong is op te richten en ook dat er bij gebrek aan deze onder den vrijen hemel niet zoo bar veel van terecht zal komen. Meermalen zullen de eischen dan ook wel wat lager moeten worden gesteld; voorts dient ook op de veiligheid te worden gelet, aangezien het thans wel een ieder duidelijk zal zijn, dat een in werking gebrachte verbandplaats niet maar zoo is op te heffen en bij eventueel terugtrekken en krachtige vervolging van de zijde van den vijand, alle kans loopt in diens handen te vallen. Toevoeging van een stafofficier voor de keuze van de op richtingsplaats is daarom dringend noodig. Toch mag de veiligheid m.i.z. niet de overheerschende factor bij de keuze van de plaats van oprichting zijn. Het verlies van een geneeskundige afdeeling wordt door mij geenszins onderschat, maar toch geloof ik dat het niet verantwoord is genoegen te nemen met een vluchtige inrichting alleen terwille van de veiligheid. Willen we de gewonden een goede verzorging waarborgen, dan moet aan het ambulante van de verbandplaats een offer worden gebracht. Stond ik voor de keuze, dan zou ik geen oogenblik aarzelen bij de oprichting ervan in eerste instantie te letten op een afdoende verzorging der gewonden. Beter een verbandsectie te verliezen, dan ze uit zorg voor haar veiligheid tot werkeloosheid te doemen. Beter met verlies van materieel, doch met goed verzorgde gewonden in krijgsgevangenschap, dan deze laatsten hulpeloos achter te laten. Terugkeerend tot het eigenlijke doel, de bespreking van de genees kundige oefeningen, zoo zullen de verkenners naar mijn opvatting in de eerste plaats hebben uit te zien naar een in alle opzichten geschikte afdeeling B, vervolgens te bepalen waar de afdeelingen C en D zullen worden geinstalleerd, om vervolgens middels het opslaan der tenten over te gaan tot de oprichting van afdeeling A, terwijl ten slotte een keuze voor afdeeling E zal zijn te doen. 998

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 32