Voorts zal de inrichting der afdeelingen onder de oogen moe ten worden gezien en zal moeten worden nagegaan welke midde len de gekozen kampong aan improvisatie lig- en zitplaatsen op levert. Het behoeft verder wel geen nader betoog, dat zulk een verband- plaats niet maar zoo op iedere willekeurige plaats kan worden gedemonstreerd, wil men niet de kans loopen, dat de beteekenis van een en ander door de outsiders schromelijk zal worden onder schat; integendeel zal iedereen overtuigd zijn, dat de voorberei ding en inrichting in de serie van de oefeningen een belangrijke plaats moet innemen. Na deze niet te vermijden uitweiding, die naar ik hoop niet te veel van de belangstelling heeft gevergd, kan de sorteering en de verspreiding over de afdeelingen in aansluiting aan het transport der gewonden van de concentratieposten tot de verbandplaats in nadere beschouwing worden genomen. Wel is waar hebben we in het laatste gedeelte van Hoofdstuk I dit transport reeds ten deele beoefend, maar eigenlijk zijn we met het doel om ook de ziekendragers met Raderbaren de Mooy voor hun taak te bekwamen in dat Hoofdstuk iets verder gegaan dan in de bedoeling lag, aangezien vorengenoemde oefeningen niet tot de terreinoefeningen in engeren zin mogen worden gerekend. Evenals daar, wil ik ook hier trapsgewijze opklimmen en de eerste oefeningen alleen met de per draagbaar te vervoeren, in casu dus met de aangebrachte gewonden houden en pas later ertoe overgaan de marschvaardige gewonden bij de oefening te betrekken. Het aantal daarvoor benoodigde zwaargewonden moet in den beginne niet meer dan ICO bedragen, later desgewenscht tot 200 uit te breiden. Zij worden gedacht te zijn, of geleidelijk uit het terrein te wor den aangebracht op een weg, waarlangs de verbandplaats is opge richt. Dit is noodig, omdat zonder gestadigen aanvoer het werk op de verbandplaats, speciaal op de afdeeling van aankomst en sorteering, niet zou zijn na te bootsen. Alweer met het oog op het ontbreken van auto's zal de ver bandplaats niet verder dan 1 K.M. verwijderd mogen zijn van het punt, waar de eerste gewonden uit het terrein worden samenge bracht, „de eerste concentratiepost" dus. 999 OEFENINGEN EN GENEESKUNDIGE MANOEUVRES. [Oct. 1915.

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 33