Oct. 1915.J Wenken bij het houden van Geneeskundige Het aanvoeren zal zoowel met de raderbaren de Mooy als met draagbaren moeten geschieden. 20 Draagbaren en 10 Raderbaren de Mooy moeten trachten het werk te doen, waarvoor anders 5 auto's met een capaciteit van 20 draagbaren zijn aangewezen. Verder nemen we voor deze oefening aan, dat de verst verwij derde concentratiepost, waarop de gewonden uit het terrein worden saamgebracht, op 800 M. van de eerste is gelegen. Gemakshalve richten we tusschen deze twee in op elke 200 M. een nieuwe concentratiepost op. De ziekendragers in het terrein zouden in dat geval de gew mden op totaal 5 posten hebben te concentreeren. Op elk der twee voorste denken we ons 15 zwaargewonden verzameld, dertig op de derde en vierde, terwijl van de vijfde post de rest, dat is 10 gewonden, zullen moeten worden afgehaald. Waar de ziekendragers beladen met een draagbaar, waarin een gewonde, wel niet meer dan 3 K.M. per uur zullen kunnen afleggen, zal met het transport der gewonden van de eerste concentratiepost tot de verbandplaats 20 minuten gemoeid zijn. Voor dat van de 2de concentratiepost zijn daarvoor 24 minuten noodig. De tijd voor in- en uitladen laten we buiten beschouwing. Dit laatste ook al, omdat bij Afdeeling A 20 draagbaren in reserve wor den gehouden. Onbeladen zullen de ziekendragers wel tyï K.M. per uur kunnen afleggen. Over den terugweg tot de 3e concentratiepost doen ze dan 19 minuten. Om van hieruit de verbandplaats te bereiken, kost 20 4+4 28 minuten. De tocht van de verbandplaats naar de 4e concentratiepost vergt 21 minuten. Beladen wordt dezelfde afstand in (20 4 4 4) 32 minuten afgelegd. De 5e concentratiepost kan van uit de verbandplaats in 24 mi nuten worden bereikt. Het opvoeren der gewonden naar de verbandplaats neemt 36 minuten in beslag. De 100 gewonden kunnen dus in 180 minuten op de verbandplaats zijn aangevoerd, indien de voorzorg wordt genomen dat de zieken dragers (in werkelijkheid de auto 's) op de 1ste en 2de concentra tiepost de gewonden staan op te wachten. 1C00

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 34