Oefeningen en Geneeskundige manoeuvres. [Oct. 1915. Wat dient ondertusschen op de verbandplaats te worden ver richt? Nadat de plaats is uitgekozen en de ziekendragers naar de con- centratieposten zijn afgemarcheerd, wordt door daarmede vertrouwd personeel een der tenten opgericht en aangezien daarmede een half uur is gemoeid, zullen de eerste gewonden, indien met het opslaan bij het afmarcheeren der ziekendragers wordt begonnen, even na het gereedkomen daarvan kunnen aankomen. Ze worden op de veld bedden de tent binnen gebracht en op rijen loodrecht op de lengte as neergezet. De ziekendragers gaan zonder verwijl met de 20 reserve draag baren op weg om het 2e transport af te halen. De in de raderbaren aangebrachte gewonden moeten natuurlijk worden uitgeladen en eveneens op rijen in de tent worden neerge legd. Waar het hier alleen gaat om de oefening en niet om de verple ging, kunnen, zooals reeds vroeger is opgemerkt, wel dertig gewon den tijdelijk in één tent worden gelegerd. Nadat het 1ste transport op deze wijze is verzorgd, worden de gewonden door een Sergeant ziekenopzichter ingeschreven. Waar zij allen worden voorzien van de vroeger beschreven blikjes met gaten in de veriicale balk van het Roode kruis, wordt behalve naam, stamboeknummer en korps, ook de verwonding „hoofd, romp of onderste ledematen" genoteerd en de wapens in ontvangst ge nomen. Zoodra de gewonden zijn ingeschreven, worden er drie, te begin nen met die welke per draagbaar zijn aangevoerd, naar Afdeeling C en één naar Afdeeling D gebracht. Deze afdeelingen kunnen voorloopig door een bord worden ge markeerd—zoodra dus de gewonden daar zijn aangebracht, is voor hen de oefening afgeloopen en gaan ze hun wapens en ledergoed terughalen. In de tent worden ze niet meer toegelaten. Om de tien minuten gaan er zoo drie naar C en elke twintig minuten één naar D, zoodat op het oogenblik dat het 2e transport binnenkomt, dat is na (19 28 47 minuten), zeventien plaatsen in de eerst opgerichte tent zijn ontruimd. Waar bij de twee volgende transporten telkens 30 gewonden worden aangevoerd, zal ondertusschen een tweede tent moeten zijn 1001

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 35