Oct. 1915.] Wenken bij het houden van Geneeskundige opgericht, en wordt deze bij aankomst direkt in zijn geheel in beslag genomen door twintig gewonden. Opeenhooping is nu niet meer noodig, omdat in de eerste tent over enkele minuten slechts 10 gewonden meer aanwezig zullen zijn. Tusschen de aankomst van dit en het eerst volgend transport verloopen 53 minuten en zal ruimschoots gelegenheid bestaan de derde tent in gereedheid te brengen. Deze tent wordt alleen bij deze oefening voor de liggend aangevoerde gewonden bestemd. Dringend noodig is ze evenwel niet, en zoodra de marschvaardige gewonden bij de oefeningen worden betrokken, zal ze moeten dienen om de naar onderafdeeling A2 verwezen gewonden op te nemen. Voor deze oefening heb ik noodig twee groepen ieder van 20 ziekendragers, uitgerust met het stalen veldbed en 5 ziekendragers met 5 Raderbaren de Mooy, elke groep onder bevel van een sergeant ziekenopzichter c.q. korporaal ziekenverpl., die met het toezicht op het transport zijn belast. Zij houden zich op tusschen de verbandplaats en de concentratieposten. Op de verbandplaats 1 Sergeant Ziekenopzichter, die op A3 de gewonden inschrijft, hun wapens inneemt en voor de expeditie naar de gemarkeerde afdeelingen zorgt en later een tweede korp. zie kenverpl. op Al, die daar hetzelfde werk verricht. De gewonden blikjes worden bij het verlaten van de afdeeling ingenomen. Twee, hoogstens vier ziekendragers worden aan hen toegevoegd. Aangezien de overige afdeeling niet in werking komen, althans voorloopig niet, kunnen de 8 soldaten ziekenverplegers behoorende tot het personeel v/d verbandsectie met het oprichten der tenten worden belast, terwijl ook het afbreken en opladen voor hun rekening komt. In werkelijkheid zal dit opslaan moeten plaats grijpen zoodra een gevecht van eenigen omvang kan worden tegemoet gezien, omdat zoodra de gewonden binnenkomen, deze ziekenver plegers geheel door hun eigenlijk werk in beslag zullen worden genomen. Een Officier van Gezondheid houdt toezicht over het geheel en zorgt voor een vlotten gang van zaken op de verbandplaats. Een tweede controleert den regelmatigen afvoer op de concentra tieposten. Bestaat daartoe gelegenheid, dan wordt op de verbandplaats thee verstrekt. 1002

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 36