Een honderdtal gefingeerde gewonden moeten beschikbaar worden gesteld. Aan materieel is weinig méér benoodigd dan 40 stalen veldbedden, de 10 raderbaren de Mooy en de tenten, zoo mogelijk ook de filterwagen. Zoodra deze oefening behoorlijk onder de knie is, worden aan de per draagbaar te vervoeren gewonden een zelfde aantal marsch- vaardige gewonden toegevoegd. De oefening dient dan in zooverre te worden uitgebreid, dat bij aankomst op de verbandplaats 80% van deze laatsten direct naar de gemarkeerde Afdeeling B worden doorgezonden, nadat de inschrij ving en het innemen der wapens heeft plaats gehad. De overschie- tenden van deze groep worden dan in onderafdeeling A 2, zoo 't kan bij of in een woning vlak bij de tenten verzameld, of anders naar de derde tent verwezen. Voor de inschrijving van de marschvaardige gewonden wordt voor deze oefening een tweede Sergeant Ziekenopzichter toegevoegd. De naar B gezondenen keeren na 10 minuten in groepen van vier man, tot het afhalen der wapens, naar onderafdeeling Al terug. Zoodra alle gewonden op de verbandplaats zijn aangebracht en over de Afdeeling A en B zijn verspreid, kan de oefening worden gestaakt. De opleiding is thans zoo ver gevorderd, dat al het afzonderlijk beoefende tot één geheel kan worden gecombineerd. Wederom wordt begonnen met de gewonden, die niet in staat zijn zich zelf te verplaatsen. Geleidelijk worden de overige categorieën daarbij betrokken, terwijl het afzoeken van het gevechts- veld door detachementen Infanterie, waaraan geneeskundig personeel is toegevoegd, thans niet meer achterwege mag blijven. Eenmaal zoo ver, dan eerst mag met troepen in brigade-verband worden geoefend en kan met kans op succes aan het houden van een geneeskundige manoeuvre op kleine schaal worden gedacht. Dan, maar niet eerder, zal de Geneeskundige Dienst in staat zijn te laten zien, dat hij deugdelijk voor zijn taak te velde is voorbe reid, zoodat met grond kan worden verwacht, dat deze dienst even goed als het strijdbare deel van het leger zijn plicht zal kunnen en weten te vervullen. Zonder voorbereiding zal en moet hij, zij het ook grootendeels zonder zijn schuld, in vele opzichten te kort schieten. 1003 OEFENINGEN EN GENEESKUNDIGE MANOEUVRES. [Oct. 1915. I. M. T. 1915. 65.

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 37