Oct. 1915.] Wenken bij het houden van Geneeskundige Daarom moet hem de gelegenheid tot oefenen, tot veel en her haaldelijk, onophoudelijk oefenen worden geboden. Zal dit kunnen, zal dit bij haar onvangrijke vredestaak mogelijk zijn, dan dienen op de een of andere wijze krachten te worden gevonden, waardoor voortdurend een gedeelte van het personeel tijdelijk geheel voor de oefeningen te velde beschikbaar zal komen. Zonder dit, ieder ingewijde weet het, komt de vredestaak in het gedrang, wordt het personeel ontevreden en krijgen we wat de opleiding betreft slechts half werk gedaan. Het zoeken van dekking, het gebruikmaken van elke terrein oneffenheid ten eigen bate en dat der gewonden, het kiezen van het gunstige moment zich ongestraft voorwaarts te kunnen ver plaatsen en nog zoovele andere zaken buiten de eigenlijke oefenin gen om, zullen den ziekendragers moeten worden bijgebracht. Alleen uit dien hoofde is het reeds noodzakelijk, dat zij de Infanterie veel vuldig bij hare terreinoefeningen vergezellen. Maar dan niet zooals thans van uit de dekking rustig toegekeken, maar mee, vlak achter de voorste gelederen en zorgvuldig nagedaan wat in de tirailleur linie ten opzichte van het dekking zoeken geschiedt. Buiten en behalve de boven gestelde voorwaarde, waartoe om den geijkten term te gebruiken het noodige door den Geneeskundigen Dienst binnenkort zal worden voorgebracht, moet op volle medewer king van Bataljons- en Brigadecommandanten worden aangestuurd. Dat we daarop zullen mogen rekenen, zoodra we met ons personeel zullen kunnen uitkomen, daaraan, het is meermalen gebleken, be hoeft niet te worden getwijfeld. Minder daartoe, dan wel om het volle licht te laten schijnen op de meer dan omvangrijke taak, die de geneeskundigen dienst in de opleiding van haar recruten te wachten staat, werden deze regelen geschreven. Meer dan omvangrijk, omdat de geheele geneeskundige dienst ten opzichte van zijn taak te velde tegenover een B.V. thans nog in het recrutenstadium verkeert en waaraan alleen een einde is te maken door, zooals bij het wapen der Genie, zoowel officieren als minderen naast de vredestaak, beurtelings voor de oorlogstaak op te leiden. Het spreekt van zelf, dat hier slechts in grove trekken is aange geven op welke wijze een behoorlijk afgericht korps ziekendragers 1004

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 38