en ziekenverplegers te velde kan worden verkregen. De practijk zal moeten uitwijzen in hoeverre ik juist heb gezien. Ook is het duidelijk, dat bij het oefenen, nadat ook door de In structeurs wat meer routine zal zijn verkregen, eenige vrijheid moet worden gelaten en dat het geenszins in de bedoeling ligt, dat bij de opleiding een slaafsche navolging van het aangegeven systeem wordt verlangd. Mogen deze hoofdstukken het hunne ertoe bijdragen opdat we binnenkort, laat het zijn over één a twee jaren vol trots en zelfver trouwen kunnen wijzen op een geneeskundigen dienst, die zich thuis voelt in het terrein als de Infanterie en door noesten arbeid zich tot het hoogste punt van zijn verheven oorlogstaak heeft weten op te werken. De Geneeskundige manoeuure. De bedoeling van het houden van een Geneeskundige manoeuvre is m.i. te toonen in hoeverre de Geneeskundige Dienst bij de vi- geerende organisatie zijn oorlogstaak beheerscht. Daartoe staan twee wegen open. Men kan twee troepen-machten tegen elkaar laten optreden, waarbij het eigenlijke gevecht alleen wordt gehouden om de voor de Geneeskundige manoeuvre benoodigde verliezen te kunnen opleggen en dus van ondergeschikt belang is voor de deelnemende troepen, of wel men kan tijdens een Infanterie manoeuvre door afzonderlijk daarmee belaste scheidsrechters de verliezen laten bepalen voort vloeiende uit den strategischen toestand. Voor het houden van de oefeningen, waardoor de Geneeskundige Dienst in de gelegenheid wordt gesteld zich te leeren voorbereiden voor zijn oorlogstaak, moet mijn inziens de eerstgenoemde weg worden ingeslagen. Wordt het door mij vooropgestelde beginsel aanvaard, dan is er, een ieder zal het daaromtrent met mij eens zijn, geen keuze. Dan zal door de Infanterie en de toegevoegde wapens een nage- bootsten oorlogstoestand in het leven moeten worden geroepen, waardoor de Geneeskundige Dienst op de minst gekunstelde wijze wordt geholpen aan alles wat voor het houden van zijn manoeuvre noodig is. 1005 OEFENINGEN EN GENEESKUNDIGE MANOEUVRES. [Oct. 1915.

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 39