Wenken bij bet houden nan Genees kundige oefeningen en Geneeskundige manoeuures. Inleiding. Telken jare worden voorbereidingen getroffen tot het houden van groote manoeuvres en even zoovele malen moesten ze in de laatste drie jaren om de een of andere reden worden afgelast. Daarmede kwamen dan ook de geneeskundige manoeuvres, die men hoopte aan de eerst genoemden te kunnen vastknoopen, te vervallen. Hoe nuttig en noodig ook, geloof ik toch dat we hierom niet zoo geheel rouwig moeten zijn. Met ongeschoold en ongetraind personeel zulk een onderneming op touw te moeten zetten, is een heel ding. Geleidelijk kwamen we er echter beter voor te staan, zoodat thans met meer vertrouwen het houden van een geneeskundige manoeuvre kan worden tege moet gezien. Wel is waar bezit de Militair Geneeskundige Dienst nog slechts in naam een eigen korps ziekendragers, maar onder den drang der politieke gebeurtenissen op het Oude Vasteland, zijn dit jaar bij wijze van tijdelijken maatregel een groot aantal gestraften ter be schikking gesteld om tot ziekendragers te worden opgeleid. Zoowel theoretisch als practisch werden zij afgericht, waaronder moet worden verstaan, dat hun de eerste handgrepen binnen de muren van het hospitaal of de gevangenis werden bijgebracht en de ver dere opleiding in het terrein plaats had. Eerst zonder en daarna in verband met oefeningen van den troep. Een en ander heeft het onschatbare voordeel opgeleverd, dat we thans in geval van nood te beschikken zullen hebben over een niet onaanzienlijk aantal bekwame ziekendragers, want de resultaten, met de opleiding verkregen, zijn alleszins bevredigend te noemen; bovendien hebben we onder de hand een kleine kern van officieren 1) Dit artikel werd geschreven vóór de jongste groote manoeuvres. Red. 971 I. M. T. 1915. 63.

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 3