Oct. 1915.] Wenken bij het houden van Geneeskundige Worden de verliezen doelmatig opgelegd, dan zullen de gewon den, naar den toestand van het terrein, verspreid of in groepen op het gevechtsveld worden aangetroffen, en naar den aard hunner verwonding in veiligheid moeten worden gesteld. Uiteraard moeten de scheidsrechters zich slechts bepalen tot het vaststellen van het aantal der getroffenen, terwijl het de Geneeskun dige Dienst is, die voor de verdeeling volgens de geaardheid der verwondingen heeft te zorgen. Het eenvoudigste lijkt mij daartoe gebruik te maken van de uit vroegere oorlogen bekende cijfers betreffende de soort en het aantal verwondingen, welke op de verschillende afstanden van het vijan delijk front werden opgeloopen. Het verlies wordt door de scheidsrechters bepaald. Voorts dient een kaartsysteem te worden ingevoerd, waardoor ook de analphabeten in staat worden gesteld de gesneuvelden van de marschvaardige gewonden, en deze beide soorten van de ge wonden, die per draagbaar moeten worden vervoerd, te ondeikennen. Blauwe kaarten voor gesneuvelden, groene voor marschvaardigen en roode voor niet marschvaardige gewonden. Ten einde de zaak niet al te gecompliceerd te maken, wordt af gezien van een onderverdeeling der marschvaardige gewonden. Zou door dit laatste de verbandplaats tot op zekere hoogte wor den ontlast, daar staat tegenover, dat, wordt het meerdere werk naar billijk te stellen eischen voldoende beheerscht, het mindere geen zorg behoeft te baren. De kaarten worden voorzien van de woorden Hoofd-, Romp-, Arm- of Beenverwonding en in bundels van 10 stuks aan de scheidsrechters verschaft. Zooals bekend is, worden de gewonden door de Officieren van Gezondheid der Geneeskundige secties van zoogenaamde verband- kaarten voorzien, witte, of wel witte met roode streep. Ten einde nu verzekerd te zijn ten allen tijde voldoende van deze kaarten bij de hand te hebben, en de kans te ontgaan dat men wel in het bezit is van witte verbandkaarten, terwijl men eigenlijk een witte met een roode streep zou moeten meegeven of omgekeerd, worden deze verbandkaarten aan de groene en aan de roode kaarten vastgehecht. Waar ongeveer de helft der gewonden gedragen van het slagveld moeten worden verwijderd en de meeste gewonden, die verband 1006

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 40