revisie op de verbandplaats noodig hebben, wel onder de laatst genoemden zullen moeten worden gezocht, wil ik ook hier uitgaan van de reeds in het Hoofdstuk over de oprichting van de verband- plaats aangenomen veronderstelling, dat 80 °/o van de gedragen gewonden en 20 °/o van de marschvaardigen zonder nadere ge neeskundige hulp niet verder achterwaarts zullen kunnen worden gezonden. De gang van zaken is nu als volgt. Zoodra een scheidsrechter meent, dat het innemen van een positie slechts ten koste van verliezen kan hebben plaats gehad, wordt een bundeltje kaarten aan den een of anderen sectiecommandant uitgereikt, die dan voor de verdeeling onder zijn manschappen heeft te zorgen. Alle tot de deelnemende troepen behoorende militairen moeten van de beteekenis der kaarten op de hoogte zijn gebracht. Overigens mogen de gewonden, in verband met hun kunnen, doen wat ze in het belang van hun veiligheid noodig achten, waaronder het zoeken van dekking of schaduw dient te worden verstaan. Het aanleggen van het noodverband is daarbij niet noodig. Wel is het op zekere hoogte gewenscht, dat de ziekenverplegers en Officieren van Gezondheid, naar gelang der op de kaarten ver melde verwondingen, verbanden of spalken aanleggen, waarbij aan eigen inzicht eenigszins de vrije hand moet worden gelaten, aangezien op de gekleurde kaarten slechts staat jaangegeven welk gedeelte van het lichaam is getroffen, zonder dat daarbij de aard der verwon ding is aangegeven. De ziekenverplegers lezen bijv. op een groene kaart „armver- wonding", Naar believen kunnen zij een verband aan de hand, onder- of bovenarm aanleggen. Hierop worden de gewonden ver wezen naar de plaatsen, waarheen de zwaargewonden door de zie kendragers worden getransporteerd. Aldaar worden alle gewonden door de Officieren van Gezond heid voor zoover noodig nagezien en de verbandkaarten door dezen ingevuld. Bij de hulp in voorste linie en bij het transport moet in het oog worden gehouden, dat ook aan den Geneeskundigen Dienst verliezen kunnen worden opgelegd; evenwel eerst na ern stige waarschuwing van den kant der scheidsrechters. 1C07 OEFENINGEN EN GENEESKUNDIGE MANOEUVRES. [Oct. 1915.

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 41