Oct. 1915.] Wenken bij het houden van Geneeskundige Zoo mogelijk de artsen op den voet volgende, brengen de zie kendragers der verbandsectie daarop terstond de gewonden met de roode kaart uit het terrein naar een weg, waar zij door de auto's kunnen worden overgenomen, in dit transport waar dit kan, door de ziekendragers met raderbaren de Mooy bijgestaan. De gewonden met de groene kaart worden daarheen verwezen onder geleide van den oudsten of hoogsten in rang, of volgen het draagtransport. Zoolang de last tot het in werking brengen der verbandplaats nog niet is ontvangen, zullen de gewonden op den hoofdweg bij elkaar worden gehouden (concentratieposten der gewonden). Eenig personeel voor de verbandplaats bestemd, waaraan c.q. een Officier van Gezondheid wordt toegevoegd, wordt naar deze con centratieposten gedirigeerd, teneinde den noodigen bijstand te kunnen verleenen. Van bevriende zijde werd mij de vraag gedaan of ik daarmede eigenlijk geen hulpverbandplaatsen op den grooten weg ging oprichten. Toch is dit niet zoo. Hier toch alleen wat personeel uit voorzorg, dat in de meeste gevallen weinig of niets te doen zal hebben. Daar op vaste plaatsen geregeld werk voor meer dan één Officier van Gezondheid. Hier verzameling op verschillende punten van voor het transport naar de verbandplaats afdoende geholpen gewonden. Daar concentratie naar één of twee plaatsen in het terrein van in den regel nog niet voor het transport geschikte gewonden. Hier in verband met het werk oordeelkundige decentralisatie op den af- voerweg. Daar gevaarlijke concentratie op het gevechtsterrein. En zoo zou men nog kunnen doorgaan. Niettemin ben ik zeer dankbaar voor de gestelde vraag, die mij de gelegenheid opende op het groote verschil te wijzen. Zoodra de Partij Commandant uit de opgaven der scheidsrech ters, die hem geregeld van de opgelegde verliezen op de hoogte houden, tot het in werking brengen der verbandplaats last geeft, begeven de voor de manoeuvres beschikbaar gestelde auto's, die voor dit doel niet in camions tot ziekenvervoer getransformeerd behoe ven te zijn, op last van den Chef der verbandsectie zich op weg om de gewonden af te halen. Het personeel van de verbandplaats, op de concentratieposten werkzaam, keert met het autotransport naar de verbandplaats terug. 1008

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 42