Oct. 1915.] Wenken bij het houden van Geneeskundige Voor toezicht op de verbandplaats is hoogstens één Officier van Gezondheid voldoende. Aan de voorbereiding en inrichting moet grondige verkenning vooraf gaan. De legering voor den eerstvolgenden nacht moet den Chef der verbandsectie worden medegedeeld. Het allergemakkelijkste zou zijn de verbandplaats op zijn toekom stige overnachtingsplaats te doen oprichten. Dit zal misschien alleen kunnen door de zaak om te keeren en te bepalen, dat de overnachtingsplaats voor de verbandsectie zal zijn de plaats waar deze zal worden opgericht. Bezwaren zijn hieraan niet verbonden, daar zij eigen administratie voert, wat ook bij geneeskundige manoeuvres een onafwijsbaren eisch moet worden genoemd. Aangezien de verbandsectie den volgenden dag pas veel later in actie moet komen dan de andere wapens of diensten, kunnen hiertoe geen overwegende bezwaren bestaan. Zijn deze er wel, dan moet op een gunstig oogenblik de genees kundige manoeuvre worden afgebroken, en dient de verbandsectie tijdig naar de legeringsplaats op te rukken. Ligt dit laatste in het plan van den A. B. (partij leider), dan zou het overweging verdienen het gedeelte van den trein der verband sectie, dat niet op de verbandplaats noodig is, daarheen vooruitte zenden om den administrateur in de gelegenheid te stellen alles voor te bereiden. Na de uitvoerige uiteenzetting in hoofdstuk II meen ik hiermede te kunnen volstaan, de rest met volle vertrouwen aan het beleid en initiatief der verantwoordelijke leiders overlatend. Tot slot dient nog, hoewel niet tot eigenlijke geneeskundige ma noeuvre behoorende, in herinnering te worden gebracht, dat het gevechtsveld nog door detachementen van de troepen, die aan het gevecht hebben deelgenomen, moet worden afgezocht. De gesneuvelden, aan wie is toegestaan zich naar schaduwrijke plaatsen te begeven, moeten nog worden verzameld. Geneeskundig personeel wordt aan deze detachementen toege voegd. Een mooie gelegenheid om eens in het groot te laten zien, wat de roodekruishonden kennen. De gewonden en gesneuvelden, die niet worden gevonden, mogen 1010

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 44