Oct. 1915.] Wenken bij het houden van Geneeskundige van gezondheid en ziekenverplegers gevormd, aan wie de opleiding van de ziekendragers, ook in het terrein, gerust kan worden overgelaten. Het spreekt van zelf, dat het hierbij niet kan blijven. Het ligt dan ook op onzen weg de hospitaalsoldaten onze zie kendragers in oorlogstijd met hun toekomstige oorlogstaak hoe eer hoe beter vertrouwd te maken en [ik zie dan ook reeds in mijn verbeelding de ziekendragers, geëncadreerd door het verplegings- personeel, onder leiding van onze alsdan inderdaad militaire artsen, dagelijks al of niet met den troep tot het houden van oefeningen het terrein intrekken, met op den achtergrond het thans nog vage beeld, het einddoel, een schitterend geslaagde geneeskundige manoeuvre. Ten einde nu klaar te zijn tegen den tijd, dat er personeel voor deze oefeningen zal kunnen worden losgemaakt—en die tijd ligt, naar ik hoop, niet zoo heel ver meer in het verschiet—, heb ik in de volgende hoofdstukken een zwakke poging aangewend, om de opleiding van de ziekendragers en het verplegingspersoneel over geheel Java naar den]zelfden grondslag te kunnen doen plaats hebben. Het kan zijn, dat ik voor de oefeningen te veel in détails ben afgedaald; ook is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat op verschil lende punten nog aanvulling noodig zal zijn, maar toch geloof ik er in geslaagd te zijn een systeem te leveren, dat voor uitvoering vatbaar is. Gemakshalve heb ik de oefeningen gesplitst in de eigenlijke ter rein-oefeningen en die welke nauw met de oprichting van de ver- bandplaats samenhangen, met als aanhangsel het ontwerp voor een geneeskundige manoeuvre op kleine schaal. Gaan we thans zien wat er zooal voor de opleiding wordt noodig geacht. 1. Bet oefenen der ziekendragers in het terrein. De eerste oefening buiten moet zich bepalen tot het in practijk brengen van wat de ziekendragers thuis reeds hebben geleerd, n.l. het vlug inladen van gewonden in de draagbaren, thans evenwel met wapens en ledergoed en het zonder verwijl transporteeren naar 972 fl. Terreinoejeningen Dan de ziekendragers der Geneeskundige Sectiën bij de Ini.

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 4