Oct. 1915.] Causerie: Eene militie in Indië. Al heel gauw zullen maatschappijenen particulieren volgen—ieder toch zal het best verkrijgbare personeel wenschen. Moeders zullen trotsch zijn, dat hunne zoons tot de uitverko- zerien behoorden en er zal langzamerhand een Leger ontstaan, waarvoor ieder Indischman voelt. Het zal een goed en rationeel gevoel van samenhoorigheid kweeken, dat daarom de liefde voor het Moederland niet uitsluit. De schutterijen kunnen als overbodig worden afgeschaft en alleen schietoefeningen en concoursen moeten behouden blijven. Maar nu de groote vraag. Hoe te komen aan hetnoodigegeld? Voor de eerst noodige behoeften als kazernebouw, inrichting, klee ding, bewapening, munitie moet eene militie-leening worden ge sloten. Zelfstandig financieel beheer dus van Indië! A vous, Intendance, om uit te rekenen hoeveel geld noodig is! Dan zeide ik straks, dat de niet tot de militie-toegelatenen ook moeten meedoen aan de landsverdediging. En ik vind het logisch en billijk, dat zij, zoolang hunne jaarge- nooten militieplichtig zijn, als hun aandeel 5% boven den gewo nen aanslag in de belasting betalen. En dit moet niet alleen gelden voor de mannen, maar ook voor de belastingbetalende vrouwen, voor zoover zij niet bij de Roo- de - Kruis-verpleegsters - militie zijn ingedeeld. Natuurlijk is er een punt van uitgang noodig voor eene militie en dat is: een goede Burgerlijken Stand voor alle landaarden. Maar er is meer noodig. De Gouverneur Generaal van eene Kolonie, die in dit stadium van het oprichten eener militie verkeert, moet militair zijn; natuur lijk een militair, die op Bestuursgebied zijne sporen verdiend heeft, omdat er zich zoovele vraagstukken van maatschappelijken, staatkundigen en economischen aard zullen voordoen maar in de eerste plaats militair. Hij moet vooral op de militaire zijde van het vraagstuk een goeden kijk hebben en hij moet staan boven het Legerbestuur en de per sonen belast met het ontwerpen der groote plannen. En een leek kan dat niet. Die kan nooit zoo goed de noodza kelijkheid inzien van verschillende schijnbaar kleine voorstellen en die zal ook nooit zoo goed de richting kunnen blijven vast houden. 1016

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 50