Het militair tarief No. 20 en het stelsel van enz. [Oct. 1915. levensmiddelen plaats hebben, maar vooral, kon men er op rekenen, dat er geen fouten zullen worden gemaakt, dan zou het stelsel van tarief 20 inderdaad eenvoudig zijn en zou men met vrij groote zekerheid kunnen voorspellen, dat de praktische toepassing daarvan tot geen bijzondere moeilijkheden zou leiden. In de praktijk zal echter niet alles van zoo'n leien dakje gaan, als dat op papier kan worden voorgesteld. Er zullen wel eens vivres verloren gaan, moeten worden afgekeurd, bij distributie in andere handen komen dan waarvoor ze bestemd zijn, moeten worden overgegeven aan andere onderdeelen en vooral er zullen fouten worden gemaakt. In de eerst bedoelde gevallen zal het bijzonder omslachtig zijn de vivres, waar het om gaat, te moeten omrekenen tot de gelds waarden daarvan, terwijl, indien men dit niet doet, de verrekening der ontvangen vivres met de v.i. onvermijdelijk tot moeilijkheden zal leiden. En wat te doen als er fouten zijn gemaakt, als er belangrijke hoeveelheden te veel of te min zijn ontvangen? Uit de gewone vivresafrekening ziet men met een oogopslag, in welke artikelen de fout zit. Maar hoe, als het resultaat van de berekening bij toepassing van tarief 20 uitwijst, dat er bijv. f 100.— te veel of te min is ontvangen? Om dan te ontdekken met welke artikelen dit is geschied, zou er niets anders op zitten dan een vivresafrekening van het gebruikelijke model op te maken: uit de bedragen der geldswaarden alleen is niet te ontdekken, waardoor het verschil is ontstaan. Aan het vorige tarief 20 lag het beginsel ten grondslag, dat de militair op voet van oorlog geheel voor rekening van den lande wordt gevoed. Vastgesteld waren de maximale hoeveelheden levensmiddelen, welke mochten worden verstrekt; werd minder verstrekt, dan bleef dat mindere ten voordeele van den lande. Dit is nu in zooverre veranderd, dat bij voeding volgens het nieuwe tarief de geldswaarde der te min ontvangen vivres niet meer ten voordeele van den lande komt, maar in den vorm van geld ten voordeele van den man. Dit zal niet alleen ten gevolge kunnen heb ben, dat er te veel wordt gestreefd naar bezuiniging op de voeding, maar bovendien aanleiding kunnen geven tot haken en oogen tus- schen militairen van verschillende compagnieën, bij eenzelfde com- 1019 I. M. T. 1915. 66.

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 53