Oct. 1915.] Het militair tarief No. 20 en het stelsel van pagnie perioden van ontevredenheid kunnen doen ontstaan, als er eens minder geldswaarde wordt uitbetaald dan anders. Controle hier op, bijv. door de korpscommandanten, zal zeer moeilijk zijn. Men kan kennis nemen van eventueele klachten en nagaan hoeveel er te min is ontvangen, maar om na te gaan waar de oorzaak schuilt, zouden speciale berekeningen noodig zijn. In de praktijk zal men dan ook vermoedelijk zien gebeuren, dat er voor gezorgd wordt, dat er voor geen hooger bedrag dan dat der v.i. levensmiddelen worden ontvan gen, maar hoe het bedrag dier indemniteit is aangewend, zal in den regel aan controle ontsnappen. Het zal kunnen voorkomen, dat de man onvoldoende wordt gevoed, zonder dat zulks uit de resultaten van het beheer dadelijk blijkt. Bij een menagestelsel als het vigeerende, waarbij de man een deel van zijn soldij als inleg betaalt, is het vanzelf sprekend, dat de gelds waarde van de te min ontvangen vivres aan de menage wordt uitgekeerd, omdat die geldswaarde dan toch ten behoeve van de voeding wordt aangewend. Zoodra echter het gouvernement de zorg voor de voeding geheel op zich neemt, vervalt de noodzakelijkheid om voor de te weinig ontvangen levensmiddelen de geldswaarde uit te betalen. Dan is er gedaan, wat gedaan moest worden, indien de man behoorlijk is gevoed. Blijken de toegestane hoeveelheden levensmiddelen te ruim berekend, dan is er geen enkele reden om den man daarom te bevoordeelen: het is juist, dat wat niet gebruikt wordt, ten voordeele van den lande blijft. Past men dit toe, dan be hoeft ook niet zoo angstvallig te worden gestreefd naar de vaststel ling van een minimum ration, doch kunnen de maxima iets ruimer worden genomen dan thans het geval is. Met een voedingstarief beoogt men nu eenmaal het verzekeren van een goede voeding; zou het doel zijn den man een financieel voordeel te bezorgen, dan moet men bij het tarief van de sodijen zijn. Het is voor 'n groot deel een kwestie van appreciatie of het noodig is den man geldelijk schadeloos te stellen, indien de voeding eens te wenschen heeft over gelaten, of wanneer hij het met min der heeft moeten doen, dan het gouvernement voor hem beschik baar stelt. M. i. is het niet alleen niet noodig, maar zelfs verkeerd om in die gevallen de geldswaarde der bezuinigde voeding uit te keeren, omdat daardoor in de hand wordt gewerkt, dat er met den eisch van goede voeding in voldoende hoeveelheid wordt getransi- 1020

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 54