geerd. Men troost zich dan als de voeding slecht is geweest met het feit, dat dit den man geld in den zak heeft gegeven. En dit dient te worden voorkomen. Tijdens de jongste manoeuvres heeft men al een zeer eigenaardig voedingsstelsel toegepast. Ook hier de voeding geheel voor rekening van den lande en voor alle manschappen de v.i. uitgetrokken. In dit bijzondere geval f0.60 per Europeaan, in plaats van f0.54, zooals bij toepassing van tarief 20. Een hoogere v.i., bij een minder ration, zooals uit de volgende verschillen moge blijken: daarentegen brandhout 0.003 M3 0.007 M3 klapperolie 0.015 L. 0.025 L. Maar dit daargelaten, hoewel ook dit groote verschil, vooral wat het vleesch betreft, vreemd is. Meer in het bijzonder wilde ik wijzen op de eigenaardige rol, welke men de intendance hierbij heeft laten spelen. Immers was deze belast met de zorg voor de aanwezigheid van de benoodigde vivres op de verstrekkingsplaatsen. Niets vreemds. Maar in plaats, dat deze levensmiddelen op de regelmatige wijze ten laste van den lande van aannemers werden betrokken, plaatselijk aangekocht of gefourageerd uit de magazijnen, waarom dus bij de verplegings- treinen, evenals zulks na mobilisatie het geval zal zijn, eene be knopte materieele verantwoording noodig zou zijn geweest, zijn de benoodigde vivres door de intendance aangeschaft uit de v.i., welke daartoe geheel ter beschikking van de brigade-intendanten gesteld is moeten worden. Zonderlinger kan het al niet. De normale en logische werkwijze is, dat de intendance alleen heeft zorg te dragen voor de aanwezigheid van het benoodigde op de daarvoor aangewezen plaatsen en daartoe bevoegd is om voor rekening van den lande de noodige aankoopen te doen of wel te beschikken over de voorraden in de magazijnen. Met de verdere verantwoording der aan den troep verstrekte vivres heeft zij geen azijn boter rundvleesch tarief 20 0.005 L. 0.02 K.G. 0.50 K.G. manoeuvres niets 0.015 K.G. 0.40 K.G. 1021 VOEDING, TOEGEPAST BIJ DE JONGSTE MANOEUVRES. [Oct. 1915.

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 55