Oct. 1915.] Het militair tarief No. 20 en het stelsel van bemoeienis. Op deze wijze heeft de man niet mede de kwade kansen te dragen voor verloren gaan of bederf van de vivres, zoolang ze nog bij den verplegingstrein zijn. Instede daarvan heeft men de intendanten de beschikking gegeven over een zeker bedrag per man en per dag, waarvoor ze hadden te zorgen voor de voeding. Eerste gevolg hiervan moest zijn, (ik laat in het midden of het geval zich inderdaad heeft voorgedaan) dat de voeding den invloed kan hebben ondervonden van tegenval lers bij de aanschaffing of bij den opvoer, bederf, enz. Een stelsel als het toegepaste veroordeelt zich zelf. Behalve, dat men de intendanten heeft belast met geldelijke aangelegenheden, welke niet alleen niet tot hun taak behooren, maar daarmede ook niet vereenigbaar zijn, is voor de toepassing daarvan feitelijk een informaliteit noodig geweest, daar de betrokken compagniescom mandanten, die op hun aantooning verklaren de ontvangen gelden aan rechthebbenden te hebben uitbetaald of te hunnen behoeve aangewend, daardoor in strijd komen met de werkelijkheid, welke is, dat zij het bedrag der v.i. aan derden hebben afgedragen. Niet alleen dat de toegepaste regeling aanvechtbaar, ja zelfs be denkelijk moet worden genoemd, moet ze wel voor alle partijen onaangenaam (om geen sterker woord te bezigen) hebben gewerkt. Zeker, het overschot zal worden verdeeld onder de militairen, ver moedelijk tenminste—in de verplegingsnota is hierover niets te vinden. Maar als er nu eens een tekort is? En moet de vrees voor een tekort niet remmend hebben gewerkt op de intendanten, zou die vrees niet haar stempel hebben gedrukt op hunne gestie tijdens de manoeuvres? Aan wie de manoeuvres hebben medegemaakt om deze vragen te beantwoorden. Aan den anderen kant de ongewenschte toestand, dat de com pagniescommandanten ten slotte niet in staat zijn te beoordeelen, waarop hun compagnie recht heeft ze dit moeten overlaten aan derden. Bovendien kleeft de regeling de onbillijkheid aan, dat het zou kunnen voorkomen, dat de militairen, die de minste voeding hebben ontvangen, toch niet naar verhouding meer van het overschot te verdeelen zullen krijgen immers zal het niet mogelijk zijn bij de verdeeling voldoende rekening te houden, met alle factoren, welke van invloed zijn geweest. 1022

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 56