een lijn van concentratie, b.v. een voetpad of smallen weg, welke aanvankelijk loopend in de lengterichting van het gevechtsterrein moeten worden gedacht. Het gevaar tijdens het transport moet hierbij voorloopig geheel buiten beschouwing blijven. (I). De 'eisch moet worden gesteld de gewonden in den kortst mogelijken tijd van het gevechtsveld op de een of andere min of meer veilige afvoerlijn c.q. afvoerplaats te concentreeren. De veronderstelde gewonden dienen voor het oogenblik nog zonder onderscheid te behooren tot de categorie, welke zonder hulp der ziekendragers niet in staat zouden zijn het gevechtsveld te verlaten. Als beginsel moet worden aangenomen, dat het instituut der zieken dragers in hoofdzaak, zoo niet uitsluitend, voor deze categorie in het leven is geroepen. Zoolang nog één hulpelooze gewonde op het gevechtsveld is [achtergebleven, mogen de ziekendragers zich niet van hun taak laten afbrengen door hulp te verleenen aan gewon den, die in meerdere of mindere mate in staat zijn zelfstandig het terrein te verlaten. Dit mag hard schijnen, inderdaad is het dit toch niet. Hun hoofdtaak is, dragen, vervoeren, in .veiligheid stellen van hulpelooze gewonden. Voor een vlot verloop van de oefening is het gewenscht de ge fingeerde gewonden reeds vóór ze worden „uitgelegd" te verbinden. In werkelijkheid toch zal eveneens het verbinden aan het trans port vooraf moeten gaan. De ziekendragers mogen daarbij al be hulpzaam zijn, in enkele gevallen misschien genoodzaakt zijn het zelf ter hand te nemen, als regel zal dit, zoodra het transport een maal een aanvang heeft genomen, door de ziekenverplegers reeds zijn geschied. Dit verbinden, oogenschijnlijk overbodig, heeft ten doel de ziekendragers te oefenen in het inladen van verschillende soorten zwaar gewonden in de draagbaren. Dit vooraf „uitleggen" is niet alleen noodig om den leider van de geneeskundige oefening in de gelegenheid te stellen de eerste oefeningen naar eigen inzicht te doen plaats hebben, maar vooral om den geheelen beschikbaren tijd aan de geneeskundige oefening ten goede te kunnen doen komen. Bij elke geneeskundige oefening, gehouden in aansluiting met 973 OEFENINGEN EN GENEESKUNDIGE MANOEUVRES. [Oct. 1915.

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 5