Maatregelen tegen de verspreiding van pest. [Oct. 1915. Opmerking verdient, dat de krachtige sub X der oude circulaire voorgeschreven maatregelen, bij een onverhoopt voorkomend geval van de zoo gevaarlijke longpest, zijn ingetrokken. Punt 9 handelt over quarantaine-inrichtingen. Waarom men dezen naam gekozen heeft, is niet duidelijk. Het blijkt, dat men de oude observatie-inrichtingen bedoelt. In eene quarantaine-inrichting vormt de observatie-inrichting, als waarvan hier de rede is, slechts een onderdeel. Doel van deze opmerkingen is, er de aandacht van het Legerbe stuur op te vestigen, dat eenige beknopte toelichtingen, zooals de oude circulaire die gaf, wel gewenscht zijn. Batavia, den 13 September 1915. S. na5cbrift. Nadat het bovenstaande was geschreven, deed zich het volgende geval voor. Een lnl. fuselier vertoefde met verlof te Klaten. In het huis, waar hij logeerde, stierf een man aan pest. Onze fuselier moest evenals de andere bewoners geisoleerd worden. De Ass. Res. van Klaten deelde den betrokken plaatselijken com mandant mede, dat de hier bedoelde militair als gevolg van een en ander niet tijdig bij zijn korps kon terug zijn. De vraag rees nu: Moesten, met het oog op het pestgevaar ten opzichte van onzen fuselier bij terugkomst in zijn garnizoen, nog maatregelen worden getroffen en zoo ja, welke? De A.O. laat hier volkomen in den steek. De vervallen circulaire daarentegen, gaf wel degelijk het antwoord op deze vraag. Er bestond hier geene zekerheid of onze verlofganger na de „quarantaine" niet opnieuw een besmette kampong te Klaten had bezocht. Hij moest dus worden beschouwd als komende van eene besmette plaats; zoodat moest worden gehandeld in den geest van punt V der oude circulaire. 14 October 1915. S. 1031

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 65