Uit de Practijk. [Oct. 1915. modelpassen wel 17500 moeten zijn, maar dit nu daargelaten). Is de veldwachtcommandant verplicht zich aan deze schaal te houden? Laten we eerst nagaan, waarvoor zoo n terreinschets dient. De opvatting wordt wel eens gehuldigd, dat de schets een verbetering moet zijn van de reeds bestaande kaart en dat daarom zonder behulp van de kaart het terrein opnieuw opge nomen moet worden. Nu even een vraag: Is het wel mogelijk, dat een willekeurig onderofficier zonder eenig hulpmiddel dan liniaal en kompas, een geroutineerd terreinopnemer met zijn vele werktuigen kan verbeteren? Want dit wordt dan toch gevergd. En wat kan het in hemelsnaam den commandant van het voorposten-detachement schelen, dat er bijv: een bochtje meer of minder in den weg is. M.i. dient de schets alleen, om dien commandant te melden, waar de juiste plaats is van de veldwacht en van de posten en hoe de patrouillegang is. En dit kan verkregen worden door een ruwe schets, waarop alleen aangegeven zijn: de wegen, het begroeide en onbegroei de terrein en de plaats van de posten; verder met een stippellijn, c.q. door korte omschrijving, de patrouillegang. Deze schets kan de Commandant van het voorposten-detache ment vergelijken met de kaart, waaruit hij kan besluiten of de veldwachtcommandant oordeelkundig gehandeld heeft. Dus niet, wat sommige spitsvondigen beweren, dat de schet sen zelfs zoodanig moeten zijn, dat ze een aaneengesloten geheel vormen; dat de commandant van het voorposten-detache ment dus door de verschillende schetsen naast elkaar te leggen, een nauwkeurige kaart van het voorterrein krijgt. Inderdaad een prachtige eisch! Laten we de hand eens in eigen boezem steken. En nu komen we tot de eerste vraag: Is de veldwachtcom mandant verplicht de schaal 1: 7500 te gebruiken? M.i.: Neen! Heeft hij een goede kaart van het terrein, dan zou het wel dwaas zijn, deze niet te gebruiken en een schaal te bezigen, die niet deelbaar is, op de schaal van de kaart. Heeft hij bijveen stafkaart van 1:50000, waarom dan geen schets gemaakt van 1:25000 of 11250G waarop van de kaart wordt overge- (1) Zoo noodig kan nog een grootere schaal gebruikt worden, indien de beschikbare ruimte dit toelaat. Bij een berichtkaart van 18 a 15 c.M. kan bij een schaal van 17500 een voorterrein van de veldwacht in schets gebracht worden van 1200 bij 1100 M. Waar de patrouillegang zich kan uitstrekken tot 1 5 1,5 K.M. voor de postenketen, kan deze in sommige gevallen dan niet aangegeven worden. 1035 I. M. T. 1915. 67.

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 69