Oct. 1915.] Uit de Practijk. nomen de voornaamste wegen, kampongs, enz. Het is immers juist de ondeilinge ligging van deze terreinvoorwerpen, die zoo moeilijk op het oog en den pas te teekenen is. En dan kan nog altijd het verschil van het terrein met de kaart ingeschetst worden, bijv: kleine inzinkingen, bijgebouwde kampongs of sawahs e dwaardoor dan toch een verbetering van de kaart verkregen wordt Maar laten we niet van elk onderofficier vergen, dat hij op het oog en den pas, een preciese schets maakt van het terrein. Heeft hij geen kaart ter beschikking, dan moet hij, bij gebrek aan beter, wel een zoo goed mogelijke schets maken en dan is de schaal 1: 75f0 (1 c.M. op de 100 pas) het eenvoudigst. Volgens 18 V.V. moet bij het uitvoeren van vluchtige opna men steeds worden gewerkt in de richting van den vijand en de schets zoodanig ingericht worden, dat men de positie van den vijand boven aan de teekening vindt en dan de bij schrijvingen recht voor zich uit heeft. Geldt dit ook voor het veldwachtrapport Mij dunkt van neen: het verdient aanbeveling, dat bij een veldwachtschets, evenals bij een kaart, de bovenkant van het blad het Noorden aangeeft; en dit pleit dan ook weer daarvoor, dat de schets een vergrooting mag zijn van de kaart. b. Is een sterke veldwacht gewenscht? Volgens 103 V.V. vormen de voorposten-detachementen de hoofdelementen der beveiliging. Zij worden beveiligd door veldwachten 110. 1). Voor het bezetten van belangrijke min of meer afgelegen punten zullen veelal sterke veldwachten noodig zijn, terwijl onmiddellijk voorwaarts van het detachement vaak met een veldwacht van geringe sterkte kan worden volstaan 110. 2). Wat is het doel van een veldwacht? Het voorposten-detachement vormt het hoofdelement van de beveiliging; dus in de lijn van de voorposten-detachementen wordt de eigenlijke weerstand geboden. Bij de voorposten detachementen worden de versterkingen aangelegd en deze werk- zaamheJen moeten gedekt worden door vooruitgeschoven af- deelingen: de veldwachten. Tevens dienen deze om na afloop van de werkzaamheden de betrekkelijke rust bij de voorposten-detachementen te beveiligen. Is het hiervoor echter noodig om „sterke" veldwachten uit te zetten en is dit gewenscht De veldwachten hebben tot taak, een verrassing van het voor posten-detachement te voorkomen en moeten dus daarvoor waken, dat vijandelijke afdeelingen ongemerkt tot het voorposten detachement kunnen doordringen; tevens dat een vijandelijke 1036

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 70