Van Alles Wat. Oct. 1915] branding van zwavel en het kan gemakkelijk vloeibaar gemaakt en in cylinders vervoerd worden. 2% van dit gas in de lucht vormt een mengsel, dat acute aandoeningen van de ademhalingsorganen veroorzaakt, welke evenwel spoedig kunnen genezen, indien de patient tijdig in de lucht wordt gebracht. Ernstiger nadeel wordt berokkend, indien chloorgas wordt inge ademd, welk gas eveneens gemakkelijk te maken is en bij ongeveer 6 athmospheeren druk reeds vloeibaar wordt, waarna het in stalen cylinders kan worden getransporteerd. Reeds zeer kleine hoeveel heden chloorgas (van af 0,04%) vormen in de lucht een giftig mengsel, dat hoesten en ontsteking van de luchtwegen en de longen kan veroorzaken, terwijl de longen bij voldoende inademen zoo aangedaan kunnen worden, dat genezing niet meer mogelijk is en de dood door verstikking en hartsvergrooting ten slotte moet intreden. Broom en phosphordampen zijn, voor zoover bekend, in dezen oorlog niet gebruikt, wel het stikstoftetroxide. Van de stikstofoxi den is het monooxide of lachgas ongeschikt, omdat het niet zoo heftig giftig is, het pentoxide is een vloeistof, terwijl de andere oxi den alle overgaan bij aanraking in de lucht in bruine dampen van stikstoftetroxide, dat ook een zeer heftigen invloed op de longen uitoefent en vrijwel dezelfde werking vertoont als chloor. De gene zing is vrijwel onmogelijk, meestal stort de patient na de eerste symptomen van beterschap weder in. H. L. M. Veldtelefonie. In Engineering van 30 Juli 1915 zijn eenige ervaringen genoemd, die opgedaan zijn bij het gebruik van de veldtelefoon. Het seinen met vlagen is bijna geheel afgeschaft bij de thans strijdende legers en de verbinding wordt bijna alleen door telefonen onderhouden. Vooral is het groote voordeel van een brommer - inrichting boven een schel gebleken, omdat de eerste niet alleen lichter is, maar bovendien het seinen met Morse teekens toelaat Het schijnt, dat meer berichten met Morse teekens werden overgeseind, dan door het spre ken door de telefoon, omdat het geluid van de brommers beter te onderscheiden was gedurende het rumoer op het gevechtsveld. Voorts moet in dezen oorlog gebleken zijn, dat het personeel, dat de telefoon bedient, volkomen op de hoogte is van de inrich ting en dat de meeste zorg besteed moet worden aan de instruc tie van dat personeel omtrent de inrichting en de constructie van de instrumenten, opdat het in staat zal zijn, de eventueel voorkomen de gebreken op te sporen en te verhelpen. Ik meen, dat hieraan bij ons leger ook nog wel het een en ander ontbreekt. 1040

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 74