Van Alles Wat. [Oct. 1915. Werd door mij indertijd theoretisch reeds aangetoond, dat de te lefoonlijnen een zeer kwetsbaar doel vormen en door het vijande lijk vuur de verbindingen dus gemakkelijk kunnen worden verstoord, indien de lijnen niet tegen vuur gedekt worden, de oorlogservaring heeft de juistheid hiervan bewezen. Verschillende methoden zijn toe gepast om aan dit euvel tegemoet te komen. Zoo werden meerdere lijnen gebruikt, waardoor de verbinding niet zoo spoedig werd verbroken, als een lijn getroffen werd. Nog meer afdoende werkt een verbinding in den vorm van een ladder, waarbij de stijlen de verbindingslijnen tusschen de telefonen vormen. Bij de toepassing van dit middel kunnen verschillende defecten ont staan in de hoofdlijnen zonder dat de verbinding wordt verbroken. Dit systeem is door de Franschen het eerst toegepast, het heeft even wel het nadeel, dat de einden, die doorgeschoten worden, vaak met den grond in aardverbinding geraken, wat, indien het op meer dan een plaats geschiedt, de stroom te veel afleidt en dus storend werkt. Wil men een afdoend middel, dan kan men elke telefoon door mid del van twee of meer lijnen verbinden met een centraal punt. Is een verbinding verbroken, dan bemerkt de telefonist in het centrale punt dit en verbindt hij een van de andere lijnen, waarna het gebrek in de verbinding kan worden opgezocht en verholpen Uit dit alles blijkt, dat de veldtelefonie een even belangrijk als moei lijk vak is en dat niets mag worden nagelaten om het personeel, dat in oorlogstijd met de telefonen moet omgaan, behoorlijk voor de hun wachtende taak voor te bereiden. H. L. M. 1041

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 75