Oct. 1915.] Overzicht van Nederlandsche militaire tijdschriften. 4e. De aanvallen der Engelschen en Franschen na de landing op de zuidpunt van Gallipoli. Waar op het onder le. genoemde terrein juist thans weer hoogst belangrijke acties plaats vinden, verwijzen we naar de door S. daar bij gevoegde schets, welke ons een beeld geeft van het terrein tusschen Neuve-Chapelle en Arras. Mede geven een paar duidelijke schets-n ons een gemakkelijk overzicht van de inleidende Italiaansche operatiën. Op een schets van de zuidpunt van Gallipoli vinden we dags- gewijze de troepenopstelling van de geallieerden aangegeven gedu rende het offensief op 6, 7 en 8 Mei. terwijl daarbij mede wordt vermeld, welke onderdeelen van het Engelsche en Fransche leger op het schiereiland optraden. Voorts bevat deze aflevering nog het vervolg van het artikel „De psychische voorbereiding tot het gevecht" door luitenant S.J. van den Bergh. We vestigden op dit artikel reeds de aandacht. Zeer belangrijk is ook weer in deze aflevering het „Militair politiek maandoverzicht". Dit overzicht bevat thans niet minder dan 11 blad zijden. We moeten volstaan met er naar te verwijzen. Stippen we alleen uit het over Engeland vermelde aan, dat volgens een opgave van het War-office de in Engeland en Wales beschikbare mannelijke weerbare bevolking, van 18 t/m 40 jaar, bedraagt 6513938 man. Mavors 1915 No. 4. De vierde aflevering van „De Volkerenstrijd van 1914- 15" be handelt de operatiën te land op het westelijk strijdtooneel en wel daarvan het tijdperk 2 Augustus - 31 October. De gebeurtenissen worden weeksgewijze besproken, terwijl talrijke bijlagen, als proclamaties, officiëele verklaringen e. d. aan de beschou wingen zijn toegevoegd. Critiek wordt ons door S. niet gegeven. Zoolang ons, officieël van het „waarom" van het doen en laten der partijen nog zoo weinig bekend is, kan er van „critiek" geen sprake zijnslechts feiten kunnen we constateeren, waaraan enkele beschouwingen kunnen worden vastgeknoopt, zoo zegt S. We willen maar hopen, dat niet alle militaire schrijvers wachten met het becritiseeren van de gebeurtenissen tot hun officëel dat „waarom" bekend is, want dan zouden we voorloopig niets krijgen. En de officiëele „waaroms" vormen niet altijd de beste basis voor het oordeel over eenige actie. 1044

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 78