Oct. 1915.] Wenken bij het houden van Geneeskundige Is eenige medewerking van den kant van den gewonde niet ge heel uitgesloten, dan zal dit, zij het ook met veel moeite, wel meer malen gelukken. Kruipend dient nu dekking te worden gezocht. Op de laatst door den Chef m.g.d. bijgewoonde terreinoefening van de tot ziekendragers in opleiding zijnde dwangarbeiders is overtuigend aangetoond, dat kruipend vervoer volstrekt geen fantasie is, maar inderdaad' met succes ten uitvoer kan worden gebracht. Met onversaagden wil en met eenige inspanning zal dit in vele gevallen tot een gunstig resultaat leiden. (3). Het gedekt transport zal van nu af aan uitsluitend moeten worden beoefend. a. in terreinen rijk aan dekking. b. over meer open terreinen. c. over open sawah's. Is eenmaal hierin voldoende vaardigheid verkregen, dan, maar ook niet eerder, is de tijd aangebroken, de ziekendragers in aansluiting aan een zich tot het gevecht ontwikkelende troep te laten oefenen. (4). AI het geleerde moet nogmaals en nogmaals worden over gedaan, totdat de vaardigheid zoo hoog is opgevoerd, dat op het oogenblik, dat de troep tot den stormaanval zal overgaan, het ge- vechtsveld onder de hand is ontruimd in die mate, dat de gewonden in kleine groepen op de afvoerlijn c. q. op een veilige plaats zijn samengebracht en de draagkrachten grootendeels beschikbaar zijn ter plaatse, waar een overstelpend aantal gewonden ineens kan worden tegemoet gezien. Ook dit is bij bovengenoemde oefening mogelijk gebleken. Van de 12 draagbaren waren vier met gewonden onderweg en acht vlak bij de hand toen de stormaanval werd bevolen. Mede werd hierdoor bewezen, dat aan het desideratum „den troep op den voet volgend" onder eenigszins gunstige omstandigheden, tot op zekere hoogte wel degelijk kan worden voldaan. Nog altijd geschiedde het oefenen met de reeds tot het transport voorbereide uitsluitend zwaargewonden. (5). In laatste instantie moet nu nog geoefend worden met de verschillende categorieën van getroffenen, die we gelijktijdig op het gevechtsveld plegen aan te treffen; te weten: 976

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 8