m 5et militair tarief Do 20 en het Hl stelsel Dan Doeding, toegepast bij de jongste manoeuures, Bij voeding volgens het militairtarief No. 20 zullen er geen vivresafrekeningen in den vorm als thans gebruikelijk behoeven te worden opgemaakt, omdat alsdan voor alle militairen de vivres- indemniteit wordt uitgetrokken en alle vivres tegen betaling worden ontvangen. Voor eene goede werking van een zoodanig stelsel is het een eerste eisch, dat het bedrag der v.i. toereikend is, om daaruit de volgens het tarief aankomende hoeveelheden levensmiddelen te kunnen bekostigen. Voorloopig is dit niet het geval. Berekent men toch de kosten der voeding van 100 Europeanen gedurende één week, volgens de bij het tarief behoorende schaftorde, dan komt men tot een totaal bedrag van f 387.78, terwijl de v.i. voor 700 rations f 378. bedraagt. Alzoo ongeveer ILi cent per ration te min. Dit verschil wordt grooter, indien in plaats van gerookt spek versch varkensvleesch wordt ontvangen, daar 1 K. G. spek f 0.89 en 1.25 K. G. varkensvleesch (de equivaleerende hoeveelheid) f 1.41 kost. Maar dit entre parentheses, daar het natuurlijk tot het stelsel als zoodanig niets af doet, of de uitgetrokken bedragen wel „kloppen". Op den keper beschouwd, zal voor de verantwoording der vivres volgens tarief No 20 toch een vivresafrekening noodig zijn, zij het ook in eenigszins anderen vorm dan de gebruikelijke. De punten van overeenkomst zijn, dat men steeds moet weten op hoeveel rations over een bepaald tijdvak in totaal recht bestaat en hoeveel levensmiddelen er gedurende dat tijdvak in totaal zijn ontvangen. Het verschil is, dat men bij de gebruikelijke vivresafrekening de rations omrekent tot hoeveelheden levensmiddelen, bij de werkwijze volgens tarief 20 alle ontvangen levensmiddelen en de rations omrekent tot de geldswaarden. Lood om oud ijzer. Had men alleen rekening te houden met compagnieën in brigade verband optredende en zou er nimmer afkeuring of overgave van 1018

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 52