w □aatregelen tegen de nerspreiding uan pest. Bij Algemeene Order 1915 No. 34 zijn met intrekking van de Circulaire van het Departement van Oorlog van 24 Januari 1913 Vie Afdeeling No. 251/33 opnieuw de maatregelen vastgesteld, die bij het leger moeten worden genomen om het voor de pest te behoeden c.q. eene verdere verspreiding der ziekte tegen te gaan. Hier en daar laat de order wel iets aan duidelijkheid te wenschen over, wat daaraan moet worden toegeschreven, dat uiteraard eene algemeene order zoo kort mogelijk moet zijn en zoo min mogelijk in verklaringen of uiteenzettingen mag afdalen. Om misverstand te voorkomen, had het verklarend gedeelte van voornoemde circulaire (waar noodig gewijzigd) gehandhaafd kunnen blijven. Ze gaf een kort en duidelijk overzicht van de verspreidings wijze van de pest; zoodat de bedoeling der voorgeschreven maatre gelen voor iedereen begrijpelijk was. Vergelijkt men de nieuwe A. O. met de vervallen circulaire, dan blijkt, dat de thans voorgeschreven maatregelen nagenoeg woorde lijk uit de laatste zijn overgenomen. Waar men verschillen aantreft, treedt juist de mindere duidelijk heid, waarop ik doelde, aan het licht. Reeds de aanvang der order geeft aanleiding tot misverstand. „Uit onze kennis omtrent de /wijze, waarop zich de pest ver spreidt, volgt, dat bij de maatregelen ter bestrijding van die ziekte „rattenverdelging op den voorgrond staat". Als men dit leest, vraagt men zich natuurlijk af: Gaan we dus weer terug tot de maatregelen van 1911? Is bij de pestbestrijding in Malang, Kediri enz. de rattenverdelging dan niet juist geheel op den achtergrond getreden? Staat daar niet woningverbetering op den voorgrond en is daar niet de leidende gedachte: Verminder het contact tusschen mensch en rat zoo veel mogelijk? Op de zooeven aangehaalde zinsnede volgt in de A. O. onmid dellijk: 1028

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 62