Giftige gassen. De giftige gassen zullen door de practijk van dezen oorlog in de toekomst wel tot de gangbare oorlogsmiddelen behooren. Ze kunnen verdeeld worden in 3 groepen en wel: 1ste. gassen, die wel is waar niet giftig zijn, maar die een ver stikkende werking uitoefenen. 2de. de eigenlijke giftige gassen. 3de. gassen, die de ademhalingsorganen aantasten, zoodat de dood eerst na een langdurige ziekte intreedt. Ten einde de gassen voor oorlogsdoeleinden te kunnen bezigen, moeten ze aan de volgende eischen voldoen lste. de gassen moeten niet te gemakkelijk zich met de lucht vermengen (diffusie), waartoe het soortelijk gewicht hoog moet zijn, in ieder geval meer dan dat van de lucht. (Prof. Lewes berekent dat 2 X het S. G. van lucht als minimum is te stellen). 2de. de gassen moeten door een luchtstroom in de richting van den vijand gedreven kunnen worden. Beschouwen we nu de gassen, behoorende tot de eerste groep, dan behooren hiertoe in de eerste plaats kooldioxide, stikstof en waterstofgas. De beide laatste gassen komen door de snelle diffusie niet voor het doel in aanmerking. Voor zoover dit is na te gaan, is het CO2 ook niet gebruikt in den tegenwoordigen oorlog- waarschijnlijk omdat te groote massa's gas benoodigd zouden zijn om de ad lste bedoelde werking te verkrijgen. Ook de werkelijk giftige gassen komen voor het gebruik te velde niet in aanmerking. Hiertoe behoort in de eerste plaats het kool- monooxide, dat reeds bij de detonatie van alle thans gebruikelijke springstoffen in groote hoeveelheden wordt gevormd. Ook dit gas verspreidt zich te gemakkelijk in de lucht evenals het tot dezelfde groep behoorende cyaangas, dat ook wel iets zwaarder is dan lucht, maar niet voldoende. Voor de practijk komen dus alleen in aanmerking de gassen van de derde groep, waartoe behooren zwaveldioxide, stikstoftetroxide, chloor, broom en fosfor dampen. Volgens de Fransche en Engelsche berichten moet vooral SO2 door de Duitschers gebruikt zijn, zoowel in den vorm van rook wolken, die door den wind werden voortgedreven, als door middel van handgranaten. Dit gas wordt eenvoudig bereid door de ver- 1039

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 73