Nov. 1915.] Overzicht van eenige Buitenlandsche Tijdschriften. Eenzijdigheid zij den goeden leeraar verre, een groote mate van algemeene ontwikkeling, vakkennis en ervaring is daartoe nood zakelijk. (Het is dan ook van het grootste gewicht, dat voor een derge lijke betrekking met zorg gekozen wordt en dat het een misdaad is den lsten den besten maar aan te wijzen. -Y-). In Zwitserland schijnt blijkbaar een en ander nog niet te zijn, zooals de schrijver zulks gewenscht acht, blijkens een noot van de Redactie is echter thans verbetering te wachten. Het volgende artikel handelt over de bekende beschieting van Duinkerken met een 38 c.M. kanon. Medegedeeld wordt, dat de waar neming der schoten onmogelijk van af de standplaats van den vuurmond heeft kunnen plaats vinden, daar het doel 120 M. onder den horizon lag. De waarneming zal dus wel met vliegtuigen plaats gevonden hebben. We vermelden verder het artikel „Die Ausbrennungstheorie nach Tschernoff", neerkomende op verwerping van mechanische en che mische oorzaken en toeschrijving van het verschijnsel aan de groote verbrandingstemperatuur. Het komt er dus op aan, deze te doen dalen tot onder de 10C0 0 C. en op constructie van metaal, dat zonder aan mechanische eigenschappen in te boeten groote elasti citeit en taaiheid bezit, terwijl het metaal van de kern van den vuurmond zoodanig moet zijn, dat bij de maximum uitzetting de elasticiteitsgrens niet overschreden wordt. Hoe lager verbrandingstemperatuur, hoe minder het kwalijke verschijnsel zich voordoet (nitroglycerine is schadelijker dan nitro cellulose). Ook is reeds beproefd in kruit de hoeveelheid nitro glycerine te verminderen, dan wel warmtebindende bestanddeelen toe te voegen. Het volgende artikel geeft 2 staatjes betreffende zware artillerie in Frankrijk, eenige gegevens aangaande den bekenden Rimailho- houwitser, die, nu hij niet verplaatst behoeft te worden (stelling oorlog), zeer goede diensten schijnt te bewijzen en ten slotte gegevens van een moderne 28 c.M. mortier. We noemen vervolgens een artikeltje over surrogaten van benzine, als autodrijfmiddel (benzol, spiritus). Wij zijn op Java wat dit onmisbaar artikel aangaat, in gunstige omstandigheden, mitswe zorgen, dat onze petroleum- bronnen in onze eigen handen blijven. 1148

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 100