De Verdediging van Indie. Nov. 1915.] De sterkte-verhouding tusschen de Oostenrijksche en de Fransche vloten was heel wat gunstiger dan die tusschen de vloot van de Staatscommissie en de Japansche b.v. ooit zal zijn. Geen tegenstander van beteekenis, die Indië wil veroveren, zal zich alleen door het bestaan van de vloot van de Staatscommissie laten weerhouden eene legermacht in te schepen en over te voeren. De vloot van de S.C. zal dus moeten vechten. Natuurlijk! zullen vele lezers zeggen. Goed, als we het daarover dan maar eens zijn. Welke kans heeft die vloot nu op succes? Dat hangt van de sterkte van de tegenpartij af. Hoe groot kan deze zijn? Het denkbeeld, dat een vijand gedwongen zou zijn een deel van zijne vloot ter bescherming van de eigen kusten achter te houden, berust op eene gratuite onderstelling, waarvoor ik nog nooit een enkel steekhoudend argument heb hooren aanvoeren. De krijgs geschiedenis leert wel anders. Ontblootte Rusland niet de eigen kusten door de zending van het eskader van Rodjostwenski? Had Spanje in den oorlog met de Vereenigde Staten noodig een deel van zijne vloot ter bescherming van de eigen kusten achter te houden? Toch is dat denkbeeld het plechtanker voor de vlootplannen, samen met den bondgenoot, waarover straks. „Ja, als ge aanneemt, dat de vijand hier met zijne heele vloot kan komen, dan is er geene verdediging mogelijk", werd mij eens gezegd. Alsof dit een reden zou zijn om het omgekeerde aan te nemen. Men moet toch in deze ernstige zaak gevoelsargumenten het zwijgen opleggen en evenmin aannemen, dat de vijand zal schromen zoo noodig voor den overvoer van zijn landingsleger de schepen van de groote atlantische lijnen tijdelijk uit de vaart te nemen, als dat hij zonder reden met onvoldoende maritieme strijdkrachten zou ver schijnen. Juist door met overmacht op te treden, maakt hij aan den oorlog spoedig een einde, is de gevaarlijke periode dus snel achter den rug. Zich aan grooter gevaar bloot te stellen, den oorlog te doen rekken en in dien tijd zijne vloot gesplitst te houden, de helft in het moederland, de helft in een verwijderd operatie-gebied, mag ■dat van den tegenstander ondersteld worden? Welk een schoone 1064

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 14