De Verdediging van Indie. [Nov. 1915. „Archipel te bewaken; voor eene artillerievloot is dit natuurlijk „ten eenenmale onmogelijk." Den geheelen Archipel met eene vloot te verdedigen is natuurlijk alleen mogelijk door daarmede den vijand tegemoet te gaan, hem aan te pakken, waar men hem vindt, dus niet eene gunstige ge legenheid in onze nauwe straten af te wachten. Maar daaraan is met de betrekkelijk zwakke vloot van de S. C. natuurlijk niet te denken. Met een leger is natuurlijk de geheele Archipel evenmin te dekken, maar dit wordt ook niet beweerd; voor de vlootplannen wordt echter herhaaldelijk de beveiliging van den geheelen Archi pel uitgespeeld en zelfs al vat men dit nu niet te letterlijk op, al zondert men betrekkelijk minder gewichtige deelen nevens geheel onbelangrijke eilandjes uit, dan is het nog niet juist en daar wil ik met nadruk op wijzen. Moet de vloot van de S.C. zich eveneens in hoofdzaak tot de verdediging van Java beperken, dan rijst de vraag of zij daartoe beter in staat zal zijn dan een versterkt leger. De heer Schepp merkt op, dat ons kleine legertje toch al zoo duur is, 50millioen 'sjaars, terwijl die vloot maar 35 zou kosten. Daarbij wordt vergeten, dat de kosten van ons huidig leger door allerlei oorzaken, die met den strijd tegen den B.V. niet of slechts in verwijderd verband staan, zoo hoog opgevoerd worden. Ik acht me niet genoodzaakt op dit gedeelte van het betoog van den Heer Schepp diep in te gaan, waar mijn vorig artikel niet anders ten doel had dan aan te toonen, dat de grondslagen, waarop het stelsel van de S.C. berust, onjuist zijn en eindigde met den voorslag eens te laten uitrekenen, wat voor hetzelfde bedrag zou kunnen worden verkregen, wanneer het zwaartepunt van de defensie werd gelegd le op een artillerievloot, 2e op een torpedovloot, 3e op het leger, en welke mate van beveiliging dan op elk van die drie manieren zou worden verkregen. Het eerste is al door de S.C. uitgerekend, maar deze berekening 1) Ik cursiveer. M. 1067

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 17