De Verdediging van Indie. [Nov. 1915. De Heer Schepp heeft zijne bestrijding grootendeels gericht op eene opmerking, die ik in mijn vorig artikel min of meer terloops maakte, luidende: „Uit een militair oogpunt is de kracht van een eilandenrijk, dat „het moeilijk te bereiken is. Door het zwaartepunt van de verde diging op het water te leggen, wordt dit voordeel vrijwillig prijs „gegeven." Mijn geachte tegenstander zegt naar aanleiding hiervan: „Van tweeën één: of de geheele modernezeekrijgskunde" „is één doorloopende kolossale vergissing" of de Heer Muurling „heeft ongelijk." De keuze is niet moeilijk, wel? ik heb natuurlijk ongelijk. Maar het alternatief is door den Heer Schepp niet juist gesteld, want noch de geschiedenis, noch de krijgskunde, en als ik me niet al te zeer vergis, evenmin de zeekrijgskunde leeren, dat een slechts over zee te bereiken gebied uitsluitend ter zee verdedigd dient te worden. „Uitsluitend", daar gaat het hier om, want dat wilde de S.C. Zelfs Engeland met de machtigste vloot ter wereld vertrouwde daarop niet uitsluitend voor de verdediging van het vaderland en riep daarom Haldane's territorials in het leven, een dure maatregel voor verdediging naast het staande leger, dat meer als expeditio naire macht georganiseerd werd en aldus ook van den aanvang van dezen oorlog gebruikt is. En op het oogenblik, nu na meer dan een jaar oorlog de heerschappij ter zee nog onverzwakt aan de Ver bondenen behoort, heeft Engeland zijne maatregelen voor home defense niet als nutteloos of onnoodig opgegeven, maar integendeel die organisatie aangevuld en uitgebreid. Men kijke maar eens in de plaatjes van Punch, hoe Jan en alleman zich daar oefent; de humoristische bladen zijn werkelijk niet de minste voorlichters om trent de toestanden in een in oorlog verkeerend land. De krijgkunde leeraart niet zoo heel veel over de wijze, waarop het verdedigingsstelsel van een land dient te worden opgebouwd. Daarvoor vormt elk geval veel te veel een geval op zichzelf, terwijl buitendien in de meeste landen het defensiesysteem historisch ge groeid is. Slechts nieuwe landen of zij, die tot een hernieuwd be- 1069 I. M. T. 1915. 69.

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 19