De Verdediging van Indie. Nov. 1915.J wustzijn zijn gekomen, behoeven in onzen tijd hun verdedigings stelsel geheel nieuw op te zetten. Zij leenen daartoe veelal een specialiteit van buitenaf, een Von der Goltz, een Brialmont. Niet lang geleden heeft Australië een defensie-stelsel aangeno men en niettegenstaande de Britten opgroeiden in vertrouwen op hun vloot, niettegenstaande de Britsche afkeer van gedwongen per soonlijke prestaties, heeft dit land het zwaartepunt van zijn verdedi ging te land gelegd, daartoe een ver doorgevoerd systeem van mi litaire voorbereiding voor de jeugd aangenomen, terwijl het tevens begonnen is maar op zeer bescheiden schaal met een vloot te bouwen. De stemmen, die den laatsten tijd in de Vereenigde Staten op gaan, om op versterking van de weermacht aan te dringen, beplei ten versterking én van leger én van vloot. Aangezien die legerver- sterking tegenover Mexico of Canada niet noodig zou zijn, is zij bedoeld als afweer tegen een vijand van over zee. Japan, eertijds een eilandenrijk, is begonnen met zijn leger dus danig te organiseeren, dat het Rijk zelf veilig kon worden geacht— men heeft dit nog onlangs in dit tijdschrift kunnen lezen in de ver taling van een artikel van een vlootenthousiast. Vervolgens heeft Japan een vloot gebouwd en zijn leger voor eene offensieve oorlog voering buitenslands georganiseerd, daarna dien oorlog gevoerd. En nu is het niet meer uitsluitend eilandenrijk. Maar waartoe nog meer voorbeelden aan te halen? Waar de ge lukkige bezitter van de machtigste vloot ter wereld zich daarbij zoo weinig veilig voelde en voelt, dat hij uitgebreide maatregelen voor de verdediging te land trof, en handhaaft, zouden wij ons dan geheel toevertrouwen aan eene vloot, die zeker niet overmachtig, daarentegen verre en verre in de minderheid zal zijn? Dit is de vraag, waarom het gaat. Niet of de geheele moderne zeekrijgskunde of een schrijver gelijk heeft, maar of wij ter wille van een verkeerd geïnterpreteerd Schlagwort—onze oogen willen sluiten voor, hetgeen rondom ons gebeurt, onze ooren voor de stem van het gezond verstand. Wordt voor de verdediging van Indië het stelsel van de Staats commissie aangenomen, dan is voor een vijand den oorlog niet 1070

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 20