De Verdediging van Indie. [Nov. 1915. tiidroovend en niet bezwaarlijk. Zijne vloot is toch in vredestijd al zoo goed als klaar; de betrekkelijk weinige troepen, die hij dan noodig heeft, kunnen ongemobiliseerd worden geladen; de be slissing ter zee wordt, als hiervoren gezegd, spoedig afgedwongen en dan ligt geheel Indie voor den vijand open met uitzondering van een klein stukje grond, waarop de vlootbasis, die echter aan de landzijde niet of nagenoeg niet tot verdediging is ingericht en eene zwakke bezetting heeft. Wordt het zwaartepunt van de verdediging in het leger gezoch dan liggen de Buitenbezittingen nagenoeg even weerloos als in het stelsel van de S. C, maar dan moet de vijand om Java te veroveren eene sterke expeditionnaire macht mobiliseeren, deze overvoeren, waarbij vermoedelijk een tusschenbasis zal moeten worden ingericht. Vervolgens dient geland te worden, de gevaar lijkste operatie, die bestaat tegenover een mobielen en krachtigen tegenstander. Ook al gelukt dit alles den vijand, dan is hij er nog niet Dan dient de marsch naar het binnenland aanvaard te wor den' waartoe alle transportmiddelen van over zee dienen te worden aangevoerd en daarna gelost, hetgeen op zichzelf al eene heele moeilijkheid is, daar de havens onbruikbaar zullen zijn gemaakt. Zoo hadden de Japanners indertijd 3 maanden noodig om de haven van Dalni weer bruikbaar te maken. Dan zit onze Regeering me opgesloten in een vlootbasis, met welks lot ook het hare beslist is dan is het mogelijk door nieuwe organisaties te scheppen den strijd te rekken (oorlogsschepen improviseert men niet). De oorlog duurt dan lang; aangezien dan geen ongemobiliseerde troepen kunnen worden gebruikt, voelt de bevolking van het ons vijandige land daarvan meer den druk en daar veel meer transportschepen noodig zullen zijn, lijden handel en scheepvaart er meer onder. Zoo n oorlog wordt dus voor een tegenstander een veel ernstiger zaak dan eene hoofdzakelijk maritime expeditie zou zijn. Dan nog dit. De heer Schepp zegt, dat het lot van overzeesche bezittingen de heerschappij ter zee volgt. Dan toch zeker van bezittingen, die niet in zichzelve de kracht vinden, maar op aanvoer van buiten aangewezen zijn. Anders hadden de Vereenigde Staten zich nooit 1071

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 21