De Verdediging van Indie. Nov. 1915.] van Engeland kunnen vrij maken. En die kracht moet Indië op den duur ook in zichzelf leeren vinden. 1 Aan een defensie-systeem, waarbij de vloot alles is, neemt de bevolking part noch deel, ook al moet daarop meer inlandsch per soneel dan tot dusverre gebezigd worden. Die vloot blijft een Nederlandsche vloot onder den Minister van Marine in het Moeder land. Elke cent, die Indië daarvoor moet opbrengen en dat zou heel wat worden—vormt slechts een agitatie-middel tegen ons bestuur. Het Indische Leger daarentegen kan nationaal worden, steeds uitgebreider lagen van de bevolking kunnen daaraan deelnemen, daarvoor kan de bevolking gaan voelen, daarvan kan zij veel leeren, evenals in landen als Frankrijk en Duitschland het nationale leger een leerschool is geweest, in landen als de Balkanstaten nog in sterke mate is. Het min of meer revolutionair aangelegd gedeelte van de ont wikkelde inlanders—gelukkig een klein gedeelte—voelt niets voor militie, vreest de grootere waardeering, die uit meer contact zou voortspruiten, prefereert de plannen van de Staatscommissie met hunne onbegrensde mogelijkheden van agitatie. Ons bestuur daaren tegen, dat meer en meer in de richting van associatie van blank en bruin gaat, zou daarentegen bij dat streven in de schepping van een nationaal leger een steun kunnen vinden. Het hoofdbezwaar, in mijn vorig artikel tegen het stelsel van de S. C. ontwikkeld, is, dat het bezit jvan eene artillerie-vloot (niet zoozeer van een torpedovloot) ons—al is het tegen onzen zin—zal dwingen tot het wijzigen van onze internationale politiek, die tot dusverre zich houdt aan het maxime van Nothomb: „Ni se fami- liariser ni se brouiller avec personne, c'est le secret de durer". 1) In dit verband zij er op gewezen, hoe teleurstellend het is, dat in de onlangs geïnstalleerde industrie-commissie leger noch marine vertegen woordigd zijn. Er bestond zoo'n vurige, hoewel blijkbaar naïieve hoop, dat Augustus 1914 de oogen zou geopend hebben voor de gevaren van de verwaarloozing van de defensie-belangen. Helaas! Het is wel ont moedigend. 1072

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 22