De Verdediging van Indie. Nov. 1915.] bij één van de twee partijen vertrouwd zal worden? Een land als Nederland moet—wil het zijne positie en zijn bezit behouden— zich niet op eene offensieve oorlogvoering gaan inrichten, moet daarom geene groote schepen bouwen, die het overwicht zouden kunnen vormen, dat de schaal van de heerschappij ter zee naar de eene of andere zijde zou kunnen doen overslaan. Onze koloniën vormen den brug tusschen het Britsche bezit in Azië en Australië. Gedurende nagenoeg een eeuw heeft het Britsche Rijk geduld, dat die brug in onze handen was, niettegenstaande het gedurende tien tallen jaren zich zonder eenige moeite met andere mogendheden in het bezit daarvan had kunnen stellen. Waarom was John Buil, die anders nog al begeerig is, ten onzen opzichte zoo lankmoedig? Ten deele toch wel, omdat de aanwezigheid van die brug in zulke zwakke handen als de onze, hem niet bedreigde en hem verzekerde ten allen tijde daarvan bezit te kunnen nemen. In Japan bestaat eene partij, die expansie in Zuidelijke richting voorstaat. Eene dergelijke expansie zou tot conilicten motten leiden, hetzij eerst met de Vereenigde Staten, daarna met het Brit sche Rijk, hetzij in eens met het geheele Angelsaksische ras. Zoo'n expansie-politiek wordt niet met fluweelen handschoenen noch met spitsvondigheden gevoerd. Als we een artillerie-vloot hadden, zouden we in Azië niet buiten dien strijd kunnen blijven, Zelfs al deed de Regeering daartoe alle mogelijke moeite dan zou de pers, wel roet in het eten gooien, evenals zij in den huidigen oorlog- enkele goede uitzonderingen daargelaten alles doet om tegen de politiek van de Regeering in te gaan. Waar Japan dit alles even goed weet als wij, zou- gesteld dat wij op het oogenblik een artillerie-vloot van eenige beteekenis in Indië hadden en dat in Japan de Zuid-partij aan het bewind was het uit een Japansch oogpunt een daad van verstandige politiek zijn om van de huidige omstandigheden gebruik te maken om onze vloot vast op te ruimen. Het Britsche Rijk is elders bezig, het Panama-kanaal is verstopt, wanneer is de kans gunstiger? Engeland gaf in den Napoleontischen tijd tegenover de Deensche vloot het illustere voorbeeld. Daarom zeide ik en herhaal ik, dat het bezit van een aanvals middel, als een artillerie-vloot nu eenmaal is, ons niet meerdere beveiliging geeft, maar ons eerder den oorlog brengt. 1074

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 24