De Militie-Voorstellen. [Nov. 1915. Vrees, dat deze B. Bez n miliciens—met groot verlof zijnde—niet tijdig of in het geheel niet voor Java zouden kunnen worden over gevoerd, kan onmogelijk de reden der vrijstelling geweest zijn, immers men laat wèl Menadoneezen naar Java komen, hoewel, de Minahassa toch vrij ver van Java af en vrij blootgesteld ligt, boven dien kunnen bedoelde B. Bez n miliciens, bij afsnijding der commu nicatie met Java, altijd nog bij de verdediging van hun gewest worden benut. De eenige reden, die we konden bedenken, waarom men tot vrij stelling overging, zou moeten zijn: transportkosten voor ingelijfden ter Ie oefening naar en van Java, doch deze reden is zóó onmogelijk, dat we haar niet kunnen aannemen. „Beperkte" dienstplicht voor Menadoneezen en ontwikkelde Inlanders. De beperking zal waarschijnlijk wel met zich mede moeten brengen: het weinig zedelijke „loten", waartegen in Neder land sinds jaren reeds krachtig gestreden is. Geen cijfers ter beschikking hebbende, kunnen we niet nagaan of het wellicht mogelijk zou zijn voor beide categorieën vrij te blijven van zulk een weinig wenschelijke loterij, dus vast te stellen óók voor Mena doneezen en ontwikkelde Inlanders „algemeene" dienstplicht, om dan in verband met „het mag niets kosten" voorshands alleen de aller meest geschikten, tot het gewenschte aantal, in te lijven, terwijl de overige voor den dienst geschikten in een, alsnog aan de voorstellen toe te voegen, „Landstorm" waren op te nemen. Het is duidelijk, dat aan het vorenstaande een groot voordeel verbonden zou zijn. Voor de 2 categorieën is dan vastgelegd, het principe algemeene dienstplicht",—hetgeen au fond een pléonasme is, beperkte dienst plicht is een utiliteits uitvinding en een weinig moreele) en hier door dus de mogelijkheid van toepassing, tot in de uiterste conse quentie daarvan, geschapen, zonder dat principieële wijziging van de wet op de Indische Militie noodig is. Dienstplicht alléén voor ontwikkelde Inlanders, lijkt op het eerste gezicht wel het meest curieuze in de voorstellen; toch is zulks van een ethisch standpunt bezien, geenszins te verwerpen. Onge twijfeld heeft in de gemeenschap het intellect meer plichten dan het „vulgus", evenals te recht de rijke door den fiscus zwaarder belast wordt dan de arme. 1079

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 29