De Militie-Voorstellen. [Nov. 1915. verder op Chineesche handwerkslieden en vooral op handelaren, die zoo uitstekende Intendance diensten zouden kunnen verrichten. Volgens de berekening op blz. 867 en 868 zullen mettertijd aan Eurn. der Inf. voor aanvulling desnoods beschikbaar zijn 3800 geoefende manschappen, d.i.d. ruim 50%. wat zeker gunstig genoemd mag worden, vooral vergeleken met het tekort en de zeer weinig verzekerde aanvulling van thans. Nu eens nagaande, wat voor aanvulling van verliezen door militie beschikbaar zal komen aan Menadoneezen (Infanteristen), Eurn. en Inls. Vest. Art., Wielrijders, Mitrailleurs, Ziekendragers, Treinsoldaten dan krijgen we het cijfer 0, terwijl, wat de Inl. Infanteristen aangaat, het getal 2200 zeker niet bijster gunstig genoemd mag worden. Wat de regeling der „zoo gewichtige" aanvulling betreft, moeten dan ook o.i. de voorstellen allesbehalve ideaal genoemd worden. Zeer te bejammeren vinden we het voorkomende onder I Alge- meene Bepalingen ad 4 en 5. Vaststelling contingent door den G.G. is een praktische bepaling, de restrictie tot 600 en 1500 man is vooreerst overbodig, immers de G.G. is toch beperkt in zijn wenschen door de begrooting geen geld, geen Zwitsers en bovendien voor de toekomst maar lastig, want bij deze mikroskopisch kleine getallen kan het toch in de toekomst niet blijven. Voren wezen we al op het principieel verkeerde van eenigerlei vrij stelling, ook de thans bedoelde vrijstelling valt daar o.i. onder. Men zal eens zien, hoe het vindingrijke ambtenarendom die beperkt heid zal weten uit te rekken. Nu vinden Bogoriaansche vrijwilligers al, dat er voor hen wel termen zijn om den oefentijd maar thuis te vervullen en het Bat. Nieuwsblad is waarachtig al met het ultra-schoone reservekader-instituut als ontduikingsmiddel aan komen dragen. Neen, gelukkig is er kans en gegeven het gering aantal Eurn- in lndië mogelijkheid van algemeenen dienstplicht (insluitende een oefentijd in de kazerne), in hemelsnaam daarop geenerlei res tricties en achterdeurtjes, ieder die geschikt is: een le oefentijden herhalingsoefeningen in de kazerne. In oorlogstijd deele men de mi liciens, die tot de bovenbedoelde beperkte categorie van ambtena ren behooren, eenvoudig niet in. We komen nu tot III Indeeling en Oefening. 1083

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 33