Voorstellen tot algemeene herziening nan de positie der militairen beneden den rang nan Onderluitenant. In mijn artikel: „Het uniformvraagstuk voor het Ned. Ind. Leger", opgenomen in het I. M. T. van Januari van dit jaar, schreef ik als inleiding: „Eenigen tijd geleden is van hoogerhand bij de korpsen gevraagd „om „voorstellen tot algemeene herziening van de positie dermili- „tairen beneden den rang van onderluitenant". Deze vraag doet „veronderstellen, dat het in de bedoeling ligt ditmaal iets tot stand „te brengen, dat van grooten invloed zal zijn op het leger; indien „toch de positie van den minderen militair meer aantrekkelijk „wordt gemaakt, zal zeker de dienstneming bevorderd en destem- „ming, d.i. de geest van den soldaat, verbeterd worden. „Daarvoor zal meer noodig zijn dan de verhooging van de soldij „met enkele centen en (of) de verstrekking van wat meer kleeding. „Daarvoor zijn ingrijpende wijzigingen noodzakelijk, uit te voeren „in een zoo kort mogelijk tijdsbestek, waardoor zoowel in als buiten „het leger goed gevoeld kan worden, dat er wat bijzonders gaande is. „Hebben de resultaten, die minister Colijn in zoo korten tijd „voor het Nederlandsche leger wist te bereiken, zucht tot navolging „gewekt? Zeker is het, dat het werk daar van onzen oud-collega „als voorbeeld kan strekken bij een poging lot verlevendiging van „den algemeenen geest in ons leger. Dat was flink royaal werk, „dat zelfs aan de anders steeds tot bezuiniging aansporende Kamers „sympathiek was. „Zijne Excellentie wijzigde in korten tijd in het Nederlandsche „Leger: organisatie, formatie en oefeningstelsel; hij veranderde „het uiterlijk van den soldaat door de invoering van een geheel nieu- „we uniform; hij deed de troepen met de muziek aan het hoofd „parade-(of noemt het reclame-) marschen door de steden maken „enz. Z. Exc. betoonde persoonlijke belangstelling in het leven van „den soldaat en wist voor het leger belangstelling te wekken in de „Nederlandsche Maatschappij. De vele pers-uitingen van ingeno- 1088

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 38