Nov. 1915.J Voorstellen tot aloemeene herziening van de De thans door het gouvernement verstrekte hoeveelheden vivres in natura zijn alleszins voldoende, hetgeen moge blijken uit het feit, dat die vivres, geheel naar wensch, gedeeltelijk in geld kunnen wor den ontvangen om daarvoor andere artikelen te kunnen aankoopen en aldus de menage afwisselend te maken. Slechts ware de hoeveel heid brandhout te vermeerderen tegen intrekking c. q van een evenwaardig deel van andere vivres, bijv: gedroogde visch, omdat geregeld aan brandhout word tekort gekomen. Wat een goed menage-meester en een goede kok kunnen be werkstelligen met de thans toegestane hoeveelheden vivres en inleg, heb ik bij mijn korps (le afd. Veldartillerie) kunnen waarnemen; die menage is in een woord uitstekend. Ad. C. Het leven in de kazerne en daar buiten 1. Men zal moeilijk kunnen beweren, dat het leven van den man in de kazerne in het algemeen ook maar eenige aantrekkelijk heid heeft. Zeker is er al een groot verschil tusschen de nieuwere en de oudere kampementen, doch veel kan er nog verbeterd wo'den. Men mag waarlijk toch wel eischen, vooral voor den Europeaan, die hier geen straatleven en standgenooten in de burgermaatschappij heeft als in Europa, dat een kampement niet alleen onderdak en woonruimte bevat, maar ook een eenigszins aangenaam tehuis is. Vele der tegenwoordige kampementen voldoen aan dezen laatsten eisch al allerminst; de Europeaan heeft er veelal slechts als tehuis: zijn krib; verder kan hij in de kale galerij nog zitten op een bank zonder leuning aan een kale lange houten tafel; 's avonds verlich ting op de meeste plaatsen met petroleumlampen, alleszins onvoldoende. Alleen het dagverblijf geeft den man soms wat aangenamer omge ving. De man wordt aldus in zijn vrijen tijd uit ae kazerne ge dreven Wat de inlanders betreft, zij hebben het dikwijls niet ongezellig op de chambrée, waar ze door vrouw en kinderen omgeven zijn; zeer veel echter heerscht groote overvulling der kamers met al de nadeelige aankleve daarvan, waarover in de pers en in dit tijd schrift reeds meermalen het noodige is gezegd. Buiten de gebouwen is in de meeste kampementen zelfs niet eens gelegenheid om te zittende menschen kunnen op de grasvelden gaan liggen 1 1094

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 44